جهش تولید | پنج‌شنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۹

ساخت 470 نمازخانه مدارس در مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

ساخت 470 نمازخانه مدارس در مازندران

حسین کمالی صبح امروز در نشست خبری به مناسبت هفته تربیت اسلامی در اداره کل آموزش و پرورش اظهار داشت: عرصه تعلیم و تربیت به عنوان زیرساختی برای توسعه همه جانبه کشور است و کشورهایی که توانمند در عرصه اقتصادی نظامی شدند از مدرسه  و نهاد فرهنگی شروع کردند.

وی با بیان اینکه توسعه منابع انسانی و سرمایه انسانی مقدمه توسعه متوازن کشور است، تصریح کرد: مدرسه محل تولید علم، فرهنگ و تمدن اسلامی و جایگاه معلم و مربی یک جایگاه ویژه و با اهمیت است و در آموزه‌های دینی نیز از معلم به احترام یاد شده است.

کمالی به اهمیت و نیاز سند تحول بنیادین برای مشخص شدن اهداف اشاره کرد و افزود: سند تحول بنیادین به دنبال تربیت انسان متعالی که دارنده ویژگی‌های اخلاقی و شایستگی‌های انسانی است تا دیگران از زندگی کردن در کنار آنها احساس امنیت کنند.

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش مازندران خاطرنشان کرد: در سند تحول بنیادین تربیت منحصر به خانواده نیست و خانواده، نظام و رسانه‌ها، مراکز دولتی و غیردولتی و همه عوامل محیطی از ارکان تربیت به شمار می‌روند.

وی تقدیر از فعالان عرصه تربیت، گرامیداشت 20 تن از شهدای حوزه پرورشی، استفاده از ظرفیت حافظان قرآنی و قاریان برگزاری کرسی‌های تربیت پژوهشی، گردهمایی در اردوگاه میرزاکوچک‌خان با حضور معاون وزیر در معاونت پرورشی و فرهنگی و 500 نفر از مربیان پرورشی، رونمایی از کتب راهبردی تربیتی و جشنواره فیلم یک روزه حیات طیبه و معرفی و تبیین الگوهای علمی و چهره‌های ماندگار را از جمله برنامه‌های هفته تربیت اسلامی دانست.

کمالی عنوان کرد: سرود استانی دانش‌آموزی که در حوزه پرورشی برای نخستین بار در کشور تهیه شده در نوع خود بی‌نظیر است که در اولین روز از هفته تربیت اسلامی رونمایی شده و از سال 92 سراسر استان در مناسبت‌های مختلف به صورت همگانی از این سرود استفاده می‌کنند.

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش مازندران با بیان اینکه یک‌هزار و 894 نفر نیروی پرورشی در رسته پرورشی در آموزش و پرورش حضور دارند، بیان داشت: بیش از 850 نفر مشاور در مدارس فعالیت می‌کنند.

وی ادامه داد: به ازای هر هشت دانش‌آموز یک ساعت برنامه پرورشی و هر 15 نفر یک ساعت مشاور تعلق می‌گیرد و امیدواریم با راه‌اندازی دانشگاه فرهنگیان نیروی پرورشی و فرهنگی از این مبادی جذب شوند و به مباحث پرورشی آشنا باشند.

کمالی با اشاره به اینکه در استان از نظر محتوای فرهنگی کمبود داریم، یادآور شد: از نظر مراکز فرهنگی کمبود نداریم و در مازندران پنج اردوگاه به لحاظ مکانی و با امکانات وسیع داریم و در هر شهرستانی یک کانون فرهنگی داریم.

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش مازندران نماز را اساس دین دانست و افزود: یک‌هزار و 321 امام جماعت در سطح مدارس با حضور دانش‌آموزان و معلمان در اقامه نماز جماعت شرکت دارند و 470 نمازخانه با توجه به ظرفیت مدارس در حال ساخت است.

وی اظهار داشت: در 2 هزار و 528 مدرسه نماز جماعت آن توسط معلمان و معاونان مدرسه برپا می‌شود و 400 مدرسه در کنار مساجد هستند که برای آشنایی دانش‌آموزان با مسجد و اهداف آن نماز جماعت این مدارس در مسجد برپا می‌شود.

کمالی با بیان اینکه برای آشنایی دینی و اخلاقی 260 گفتمان دینی در استان برگزار شد، بیان داشت: 350  روحانی در این گفتمان شرکت کردند.

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش مازندران عنوان کرد: 51 مدرسه قرآنی در پایه‌های اول تا سوم راه‌اندازی شده که  به لحاظ امکانات فضای خوبی برخوردار هستند و امام جمعه هر شهرستان رئیس هیئت امنای این مدارس هستند.

وی ادامه داد: 179 نفر از قاریان و حافظان قرآن به عنوان مربیان مدارس جذب شدند و 350 مدرسه شیفت عصر با ظرفیت معلمان و مربیان قرآنی فعالیت قرآنی می‌کنند.

این مسئول به طرح ملی حفظ قرآن کریم اشاره و تصریح کرد:181 هزار و 80 نفر از دانش‌آموزان استان در این سایت ثبت‌نام کردند که بعد از آزمون 45 هزار دانش‌آموز از نیم تا کل قرآن را حفظ هستند.

کمالی خاطرنشان کرد: در حوزه اعتکاف ماه مبارک رمضان 4 هزار دانش آموز در مساجد حضور پیدا کردند و دانش‌آموزان مازندرانی برای بازسازی عتبات عالیات 120 میلیون تومان کمک کردند.

وی به جشنواره سرود ولایت اشاره کرد و افزود: در حوزه کارشناسی و فرهنگی و هنری جشنواره سرود ولایت برای اولین بار در سطح کشور ساماندهی شد و در استان مازندران شهرستان‌های آمل، بابل و گلوگاه حائز رتبه شدند.

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش مازندران اذعان داشت: امسال 90 هزار جلد کتاب در 110 عنوان به مناسب هفته کتاب توزیع شد که دانش‌آموزان بر اساس طرح بزرگ 50 هزار نمایشگاه در 50 هزار مدرسه کتاب خریداری و به مدرسه هدیه کردند.

کمالی با بیان اینکه 11 هزار نفر دانش‌آموز از سینمای تربیت بهره‌مند شدند، تاکید کرد: فیلم‌های سینمای تربیت بر اساس گروه سنی دانش‌آموزان و مورد تایید هستند.

وی شورای دانش‌آموزی را تمرینی برای رای‌دادن و کاندیدا شدن دانش‌آموزان دانست و عنوان کرد: 3 هزار و 259 شورای دانش‌آموزی در مدارس استان وجود دارد و در 72.13 درصد مدارس انتخابات شورای دانش‌آموزی برگزار شد.

این مسئول ادامه داد: 197 هزار و 135 نفر از دانش‌آموزان در انجمن‌های شورا عضو هستند.

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش مازندران نشست بصیرت و اطلاعات سیاسی را از نیازهای دانش‌آموزان دانست و بیان داشت: یک‌هزار و 230 نشست سیاسی دانش‌آموزی برگزار شد و معلمان و سخنرانان درون و برون استانی پاسخگوی دانش‌آموزان بودند و 130 نشست سیاسی با حضور فرهنگیان در قالب طرح صالحین انجام شد.

وی به اردوهای راهیان نور اشاره و تاکید کرد: با توجه مشکلات تاکنون 10 هزار و 328 نفر از خواهران و 5 هزار و 20 نفر به مناطق جنگی اعزام شدند.

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش مازندران عنوان کرد: اردوهای راهیان نور که متوقف شده بود در دوره‌های استانی و برون‌استانی راه‌اندازی شد و امسال 189هزار دانش‌آموز و فرهنگی برنامه‌های اردویی در سراسر استان داشتند.