رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۲۴ مهر ۱۳۹۸

زنگ هشدار افزایش طلاق توافقی در قائمشهر - نمایش محتوای خبر

 

 

زنگ هشدار افزایش طلاق توافقی در قائمشهر

رئیس دادگستری شهرستان قائمشهر از افزایش آمار طلاق توافقی در این شهرستان خبرداد و گفت : این نوع طلاق در دو ماه نخست امسال به نسبت مدت مشابه سال قبل بیش از 23 درصد افزایش یافت .

زنگ هشدار افزایش طلاق توافقی در قائمشهر

حجت الاسلام سید جواد برهانی شامگاه چهارشنبه در جلسه کارگروه خانواده قائمشهر که با موضوع طلاق و آسیب های اجتماعی برگزار شد ، ادامه داد : 150 مورد طلاق توافقی در دو ماه نخست امسال در قائمشهر انجام شد .
وی ادامه داد : در 55 مورد از این وقایع طلاق ، زوجه درخواست طلاق داشتند و 55 مورد درخواست طلاق ها به دلیل عدم سازش و مابقی به علت دلایل دیگر بود .
رئیس دادگستری قائمشهر از مراکز مشاوره در راهنمایی زوجین به عنوان مجموعه های تاثیر گذار بر سازش افراد نام برد ، افزود : دادگستری آمادگی دارد تا تمامی پرونده های طلاق قبل از ثبت در مراجع قضایی به واحد مشاوره برای سازش ارجاع دهد .
وی افزود:پرونده های با قابلیت صلح و سازش زوجین که به دو شعبه خانواده دادگستری قائمشهر ارسال می شود به مراکز مشاوره ارجاع داده می شود تا امید به بازگشت زندگی محقق شود .
***کاهش طلاق در قائمشهر ، دستور کار جدی مسئولان ذیربط
فرماندار شهرستان قائمشهر ، کاهش میزان طلاق را به عنوان دستور کار جدی مسئولان ، دستگاه های اجرایی و تشکل های مردم نهاد در این شهرستان نام برد .
مهدی محمدی گفت : برنامه ریزی مدون و موثر برای کاهش این واقعه ناپسند در جامعه می بایست ارائه شود .
وی از دستگاه های اجرایی مرتبط و تشکل های مردم نهاد خواست تا با بررسی های کارشناسی ، راهکارهای کاهش طلاق و روابط احساسی را ارائه بکنند .
فرماندار قائمشهر در توصیف وضعیت آمار طلاق در شهرستان آن را نامناسب توصیف کرد و گفت : نبود تفاهم اخلاقی،دخالت خانواده ها،ترک زندگی و اعتیاد به مواد مخدر اصلی ترین عوامل طلاق است.
وی ادامه داد : اکثر واقعه طلاق در سنین جوانی رخ می دهد که این مساله با تاثیر منفی در جوانان باعث رفتارهای ناهنجار در این قشر می شود .
*** زوج های کمیته امداد نمونه های موفق زندگی زناشویی
رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) شهرستان قائمشهر که واقعه طلاق در میان زوج های این نهاد را اندک دانست ، گفت: دو درصد از هشت هزار ازدواج زوج های جوان این نهاد در مدت پنج سال اخیر منجر به طلاق شد .
ابوالحسن رنجبر ادامه داد : برگزاری دوره های آموزشی 40 ساعته برای زوج های جوان قبل از ازدواج ، در آموزش و آماده سازی آنها برای زندگی تاثیر بسزایی دارد .
براساس آمارهای رسمی بیش از 60 درصد طلاق های صورت گرفته در قائمشهر توافقی است ، همچنین شغل 79 درصد از مردانی که سال گذشته در قائمشهر زندگی مشترکشان با طلاق از هم پاشید ، آزاد اعلام شد.
همچنین در دو ماه نخست امسال 245 فقره پرونده طلاق به دادگاه شهرستان قائمشهر ارجاع شد که نسبت به مدت مشابه سال پیش ، بیش از 20 درصد افزایش دارد.
دادستان قائمشهر آمار طلاق سال گذشته در این شهرستان را یکهزار و 329 فقره اعلام کرد و گفت: 909 فقره از این تعداد معادل بیش از 67 درصد طلاق توافقی بود.
شهرستان قائمشهر بر اساس آخرین آمار رسمی حدود 400 هزار نفر جمعیت دارد.

منبع :ایرنا