جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

زنان دهکوه(مثل یه مرد) - نمایش محتوای خبر

 

 

زنان دهکوه(مثل یه مرد)

زنان دهکوه سمبل زنان سخت کوش و تلاشگری است که علی رغم کمی ها و کاستی ها بار زندگی را به تنهایی بردوش کشیده و پا به پای مردان سرزمین خود پله های ترقی  را پشت سر می گذارند...

خانم عبدالملکی شیر زنی از زنان ساکن روستای حسین آباد بهشهر است که مانند یک مرد چرخ زندگی را می چرخاند.بانوی توانمندی که عضو شورای محل است .کار کشاورزی و شکار انجام می دهد.به زنان محلی مشاوره می دهد و برای انجام امورات زندگی با موتور سیکلتی که خود میراند روارو می کند.

سینمای مستند را " تلاشی برای بازنمایی واقعیت " نام نهاده اند . این واقعیت نگاری مبتنی بر سَند حقیقت و ذات اصلی فیلم مستند را تشکیل می دهد . این نگرش در جنبه های عملی در انواع مختلف خود نمود می یابد و شکل می گیرد .سینمای مستند که تاریخ سینما با آن آغاز گشته ، همواره بهترین ها را برای بشریت به همراه آورده است . سینمای مستند توانست امکان اصلاح و تغییر روش ها و نگرش ها را در طول زمان به بهترین شکل ایجاد نماید . مستند هایی که از شهرهای بزرگ و نوع زندگی مردم آن قریب به یک قرن ساخته شده است امروز همچون چراغ راهی برای ایجاد دگرگونی و برنامه ریزی جدید به کار می روند .
زندگی های بسیاری با روش های امروز بر افتاده و منسوخ شده در قالب مستند برایمان به یادگار مانده است . از ثبت آیین ها و اقوام مختلف گرفته تا مشاغل گوناگون که در طول یک قرن دستخوش تغییر گردیده اند و نیز کارخانجات ، راه آهن ، بنادر ، تجارت ، دریاچه ها و دریاها . در این میان بسیاری از آثار مستند ناظر بر قوم نگاری و مردم شناسی ست . آمیزه ای از تحلیل نمایشی نوعی زندگی با مستند مشاهده گر می تواند نقبی باشد به درون آیین ها ، رسوم ، عقاید و .... و نیزقادر است خصوصیات و تفاوت های شخصیتی سوژه ی برگزیده شده در بستری بوم نگارانه را امکان بروز و ظهور دهد .
این طبقه ی شیوه گری که در آخر ذکر شد همان نوع مستندی ست که به مستند داستان گر یا داستان نما و نه مستند داستانی آنگونه که مرسوم است اشاره دارد .
شرح زندگی یک فرد یا شخصیتی که بنا به ویژگی هایی متفاوت در نوع زندگی ، منش و شخصیت به ثبت می رسد شکلی موثر از این شیوه است . ثبتی که غالباً بنا به ضرورت این نوع ، در مردم شناسی و قوم نگاری هم پایه ای دارد  بی شک .
مستند " زنان دهکو " چنین قالبی را عینیت می بخشد .
شیوه ی روایت :
در این مستند که مبتنی بر تحقیق ِ به ایده رسیده و در نهایت به فیلمنامه بدل شده می باشد زندگی زنانی را به تصویر خواهد کشید که در قراء کوهستانی روزگار می گذرانند . سوژه ها بر اساس خصوصیات متفاوتی که مبتنی بر شخصیت و نوع زندگی هر زن است برگزیده می شوند . خصوصیاتی که آن زن را از سایر زنان منفک ساخته و تشخصی ویژه بدان می بخشد .
هر قسمت هم نام آن زن ِ خاص را برخوردارد . به عنوان مثال :مثل یه مرد، ریحانه ، سیاره ، لیلا و ....
در این نوع مستند دوربین واسطه ی میان مخاطب و موضوع به شمار می آید .

دیگر عوامل برنامه عبارتند از:
نویسنده و کارگردان:علی دنیوی ساروی ، دستیار کارگردان:محمود قلی نژاد ، تصویربردار:نقی قاسم پور ، صدابردار:مهدی رازقی ، تدوینگر:علی دنیوی  

{jcomments off}