جهش تولید | جمعه، ۹ خرداد ۱۳۹۹

زمینه حفظ گویش مازندرانی فراهم شود - نمایش محتوای خبر

 

 

زمینه حفظ گویش مازندرانی فراهم شود

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، آیت‎الله نورالله طبرسی در دیدار با مسئولان حوزه هنری استان مازندران اظهار داشت: پرونده هنر از گذشته در کشور بسیار مناسب نیست.

وی تصریح کرد: هنر از گذشته در اختیار شاهان و درباریان قرار داشت و در حال حاضر در بسیاری از کشورها در اختیار قدرتمندان قرار دارد.

نماینده ولی فقیه در مازندران با اشاره به استفاده از ابزار هنر توسط برخی کشورها استعماری گفت: یهودیان در کشورهای غربی هنر را وسیله رسیدن به اهداف شوم خودشان قرار دارند.

این مسئول با بیان اینکه در کشور ما مسئولان تلاش دارند هنر را در خدمت دیانت قرار دهند، افزود: قرار دادن هنر در اختیار دیانت اقدام بسیار ارزشمند است ولی باید تلاش مناسبی در این زمینه انجام شود.

وی خطاب به مسئولان حوزه هنری مازندران گفت: مسئولان عرصه هنر رسالت سنگینی بر دوش دارند و باید تلاش کنیم.

طبرسی در ادامه با اعلام اینکه هنر در کشورهای اسلامی در سابق به صورت ساخت مساجد و کاشی‌کاریها در منارها به تصویر درآمد، خاطرنشان کرد: متولیان حوزه هنری باید تلاش کنند که کمبود‎ها و نارسایی‌های گذشته را جبران کنند.

وی با اشاره به ورود هنرمندان در زمینه داستان‌ نویسی و قصه‎سرایی دینی گفت: با ظرافت‌های هنری باید واقعیت‌های زندگی ائمه و بزرگان دین را به نمایش بگذاریم.

نماینده ولی فقیه در مازندران با اشاره اقدامات انجام شده در کشور برای شعر بیان داشت: شعر در گذشته در خدمت درباریان بود.

وی اضافه کرد: پس از انقلاب اسلامی رویکرد شعر در کشور تغییر کرد و از زبان شعر باید در ترویج فرهنگ اسلام استفاده کرد.

طبرسی در ادامه با اشاره به کارگیری شعر در بیان مصائب ائمه اطهار گفت: برخی از شعرهای که برای بیان مصائب ائمه بیان می‌شود مناسب نیست و این رویکرد در بین شعرا باید تغییر کند.

وی  خواستار حفظ گویش بومی و محلی در استان شد و گفت: فرزندان ما با گویش محلی مازندرانی بیگانه شدند و در این زمینه نیاز به اقدامات مناسب است.