جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

زمینه تولید بیش از یک میلیون تن محصولات کشاورزی در آمل فراهم شد - نمایش محتوای خبر

 

 

زمینه تولید بیش از یک میلیون تن محصولات کشاورزی در آمل فراهم شد

مرتضی امینیˈ روز سه شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: هم اکنون سطح زیر کشت و تولید محصولات زراعی و باغی شهرستان آمل در حدود 55 هزارهکتار است که با احتساب کشت دوم محصولات، سطح زیرکشت اراضی زراعی و باغی به بیش از 96 هزار هکتار قابل افزایش شده است.

وی افزود: بیشترین تولید محصولات کشاورزی در آمل برنج سفید با بیش از 220 هزار تن است.

وی افزود: برای کاهش سختی کار تولید برنج و کاهش هزینه تولید در آمل، توسعه مکانیزاسیون در برنامه کاری مدیریت جهادکشاورزی این شهرستان قرار گرفته و روند افزایشی در سالهای اخیر داشته است.

مدیرجهادکشاورزی آمل ادامه داد: توزیع انواع کمباین مخصوص برداشت برنج ، ماشین نشاکار ، تراکتور و دیگر ادوات کشاورزی با پرداخت تسهیلات از محل کارگروه توسعه کشاورزی و کمک های فنی و اعتباری جهاد کشاورزی در اختیار کشاورزان قرار داده شده است.

امینی با بیان اینکه ضریب کشت محصولات کشاورزی در آمل هم اکنون دوبار در سال است، اضافه کرد: بخش زیادی از حدود 38هزارهکتار شالیزارهای آمل پس از برداشت اول به کشت دوباره برنج ، پرورش ساقه شالی (رتون) ، سبزی و صیفی ، انواع علوفه و دانه های روغنی اختصاص داده می شود.

وی یادآور شد: سال گذشته نیز برای نخستین بار در کشور، برداشت سوم برنج در روستای ˈ تنهاکلاˈ بخش دابو شهرستان آمل انجام شد.

مدیر جهاد کشاورزی آمل ادامه داد: در زمینه تولید محصول سالم و ارگانیک و کاهش سموم کشاورزی اجرای طرح بیولوژیک در سطح وسیعی از شالیزارهای آمل با استفاده از زنبور ˈتریکوگراما ˈ برای مبارزه علیه کرم ساقه­خوار برنج و استفاده ازکودهای آلی و زیستی انجام می شود.

امینی، بر اصلاح زیرساخت شالیزارهای آمل تاکید کرد ویادآورشد: متاسفانه تاکنون فقط در 15 درصد از شالیزارهای آمل طرح تسطیح، یکپارچه­سازی و تجهیز اجرا شده و برای شتاب بخشی در این طرح مهم زیربنایی به اعتبارهای بیشتری از محل منابع ملی و استانی نیاز است.