رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۸

زمستان گذرانی 150 هزار پرنده در تالاب بین المللی فریدونکنار - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

زمستان گذرانی 150 هزار پرنده در تالاب بین المللی فریدونکنار

زمستان گذرانی 150 هزار پرنده در تالاب بین المللی فریدونکنار


رییس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان های بابلسر و فریدونکنار از زمستان گذرانی 150 هزار قطعه پرنده مهاجر در تالاب بین المللی فریدونکنار خبرداد .

زمستان گذرانی 150 هزار پرنده در تالاب بین المللی فریدونکنار

ناصر کیایی روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا گفت : تعداد پرندگان زمستان گذران دراین تالاب به نسبت سال گذشته تفاوتی نداشته است و این پرندگان از اوایل مهرماه امسال برای فرار از سرمای زمستان روسیه، قزاقستان و آذربایجان به این تالاب در مازندران مهاجرت کردند .

وی از پرندگان خانواده مرغابی همچون غاز ، اردک ، اردک بلوطی ، اردک نوک پهن ، خوتکا ، گیرال ، حواصیل و باکلان از جمله پرندگانی نام برد که تالاب فریدونکنار را برای زمستان گذرانی انتخاب می کنند .

رییس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان های بابلسر و فریدونکنار از 43 آب بندان موجود دراین شهرستان ها بعنوان مکان مهاجرت پرندگان برشمرد و ادامه داد : همچنین پنج هزار پرنده مهاجر برای زمستان گذرانی به این تالاب ها آمدند .

وی بر شکار سنتی ( دوماچال ) برای صید پرندگان تاکید کرد و گفت : کرفت ، گذر و دام هوایی روشهای غیر مجاز شکار پرندگان ، در به خطر افتادن نسل پرندگان حفاظت شده تاثیر گذاشته است.

ساکنان محلی فریدونکنار و سرخرود از دیر باز پرندگان مهاجر را صید می کرده اند. آنها برای صید روشی نیز ابداع کرده بودند که به وسیله این روش می توانستند با استفاده از پرواز دادن اردک های اهلی به سمت دام ها تعداد مشخصی از مرغابی های وحشی را به سمت این دامها هدایت و آنها را صید کنند. این روش که «دوما» یا «دوماچال» نام دارد کماکان نیز مورد استفاده برخی صیادان است.

روش جدید در همان اوایل، توسط سازمان حفاظت محیط زیست ممنوع اعلام شد. اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، نه تنها ممنوعیت این روش جدید از یادها رفت بلکه روش دیگری نیز به آن اضافه شد.در این روش یک دام-قفس بسیار بزرگ در حاشیه های شالیزار محل تجمع پرندگان مهاجر ساخته می شود که در طول روز نیز پرندگان را در تعداد بیشتری نسبت به روش اول صید می کند. به این روش صید «دام کرس» گفته می شود.

روش دام زمینی «کرس» که ابداع جدید بود نیز به سرعت به روش اصلی صید پرندگان مهاجر در این منطقه مبدل گردید. روش جدید اول -تور هوایی- به نام شب دام (متحرک) و گِذِر (gezer) (ثابت) و روش جدید دوم –دام زمینی- با نام ِرِس (keres)علیرغم تفاوت کلی با صید سنتی پرندگان در منطقه، در حال حاضر بطور گسترده در منطقه مورد استفاده قرار می گیرد.با استفاده از این دو روش در هر شبانه روز ده ها هزار بال از انواع پرندگان زنده گیری و صید میشوند

مهاجرت پرندگان به پناهگاه های حیات وحش مازندران به خصوص به تالاب بین المللی میانکاله و تالاب فریدونکنار هرساله در فصول سرد سال انجام می شود و سالانه افزون بر یک میلیون و ‎ 500هزار قطعه پرنده تالاب های مازندران را برای زمستان گذرانی انتخاب می کنند

تالاب بین المللی فریدونکنار 375 هکتار وسعت دارد که بعنوان یکی از تالاب های ثبت شده در کنوانسیون بین المللی رامسر به شمار می رود.