سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۱ فروردین ۱۴۰۰

زمان گلدهی درختان نباید از هیچ کودی به شکل محلول پاشی استفاده شود - نمایش محتوای خبر

 

 

زمان گلدهی درختان نباید از هیچ کودی به شکل محلول پاشی استفاده شود

مدیر جهاد کشاورزی ساری گفت: زمان گلدهی درختان نباید از هیچ کودی به شکل محلول پاشی استفاده شود، چراکه باعث ریزش محصول می‌شود.

زمان گلدهی درختان نباید از هیچ کودی به شکل محلول پاشی استفاده شود

طهمورث قاسم‌نژاد در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، درباره تغذیه باغ‌های انار اظهار کرد: مصرف کودهای مناسب با فنولوژی درخت سبب کاهش مصرف 30 تا 50 درصدی، افزایش راندمان مصرف و عملکرد و کیفیت میوه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه مصرف کود باید همزمان با فنولوژی درخت باشد و زمانی‌که درخت خواب است نیازی به غذا ندارد، افزود: در زمان گلدهی نیاز به ازت بالایی دارد و در مرحله اولیه تشکیل میوه به کلسیم و بر نیاز دارد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ساری بیان کرد: زمان گلدهی درختان نباید از هیچ کودی به شکل محلول پاشی استفاده شود چراکه باعث ریزش محصول می‌شود.

قاسم‌نژاد اضافه کرد: کودهای پایه زمانی مصرف شود ریشه درخت در حال رشد است.

وی تصریح کرد: استفاده از کودهای آلی سبب فعال شدن میکروارگانیسم ‌های خاک می‌شود و هرچه فعالیت این باکتری‌ها بیشتر باشد جذب توسط ریشه بیشتر می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ساری با بیان اینکه مصرف کود در درختان بستگی به سن درخت و یا نوع نهال بارآور دارد، بیان کرد: برای نهال‌ها هرماه یکبار در صورت نیاز می‌توان از ریز‌مغذی‌ها یا کود کامل سه بیست (20،20،20) با دوز مصرفی 1 تا 2 در هزار استفاده کرد.

قاسم‌نژاد ادامه داد: کود اوره برای نهال مناسب است و 25 تا 30 گرم اوره در آب حل شود و بعد از آبیاری مصرف شود.