جهش تولید | سه‌شنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۹

زباله‌های عفونی مطب‌ها و بیمارستانی بی‎خطر سازی شود/ دفن عادی زباله‌های عفونی قابل پذیرش نیست - نمایش محتوای خبر

 

 

زباله‌های عفونی مطب‌ها و بیمارستانی بی‎خطر سازی شود/ دفن عادی زباله‌های عفونی قابل پذیرش نیست

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست مازندران با تأکید بر اینکه زباله‌های عفونی مطب‌ها و مراکز خصوصی باید بی‎خطر سازی شود، گفت: خطرات زباله‌های عفونی و دفن عادی آن بسیار زیاد است و قابل پذیرش نیست که به صورت عادی دفن شود.

زباله‌های عفونی مطب‌ها و بیمارستانی بی‎خطر سازی شود/ دفن عادی زباله‌های عفونی قابل پذیرش نیست

حسینعلی ابراهیمی کارنامی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، در ارتباط با ساماندهی پسماند و بی‌خطر سازی زباله‌های عفونی اظهار کرد: بر اساس قانون مدیریت پسماند بی‌خطر سازی زباله‌های عفونی برعهده‌ تولید کننده پسماند است.

وی افزود: زباله‌های عفونی مطب‌ها، بیمارستانی و واحدهای خصوصی باید توسط تولیدکنندگان بی‌خطر سازی شود.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست مازندران خاطرنشان کرد: در صورتی زباله‌های عفونی می‎تواند به‌صورت عادی با سایر زباله‌ها مخلوط شود که به‌صورت کامل بی‌خطر سازی شده باشد.

این مسؤول اضافه کرد: مسؤولیت عدم بی‌خطر سازی زباله‌های عفونی بر عهده تولید کننده است و ساماندهی زباله‌های عفونی مطب‌ها جزء اولویت‌ها این سازمان‌ها باشد.

ابراهیمی کارنامی بیان کرد: خطرات زباله‌های عفونی و دفن عادی آن بسیار زیاد است و قابل پذیرش نیست که به صورت عادی دفن شود.

وی با اعلام اینکه با وجود تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای که در ارتباط با بی‌خطر سازی زباله‌ها وجود دارد، گفت: زباله‌های عفونی نباید بدون مدیریت مناسب دفن شود.

به گزارش فارس، این اظهارات مدیرکل جدید حفاظت محیط‌زیست مازندران نشان از دغدغه‌ جدی برای سامان‌دهی مناسب زباله‌های عفونی دارد و پیش از این رئیس حفاظت محیط‌زیست ساری از جمع‌آوری و دفن زباله‌های عفونی مطب‌ها و مراکز درمانی خصوصی بدون بی‌خطر سازی خبر داد.

در ارتباط با مقدار زباله‌های عفونی مطب‌ها اطلاعاتی در دست نیست ولی آنچه قابل ذکر است، زباله‌های عفونی مراکز خصوصی و مطب‌های ساری  در حال حاضر بدون رعایت دغدغه‌های زیست‌محیطی مانند زباله‌های عادی جمع‌آوری و در منطقه چهاردانگه مازندران دفن می‌شود.