رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۲ مهر ۱۳۹۸

رگبار پراکنده در ارتفاعات مازندران / کاهش ناپایداری هوا از فردا - نمایش محتوای خبر

 

 

رگبار پراکنده در ارتفاعات مازندران / کاهش ناپایداری هوا از فردا

رئیس گروه پیش‌بینی هواشناسی مازندران گفت: هرچند از روز جمعه از ناپایداری هوای مازندران کاسته می‌شود ولی احتمال رگبار و رعد و برق پراکنده در ارتفاعات استان وجود دارد.

رگبار پراکنده در ارتفاعات مازندران / کاهش ناپایداری هوا از فردا

احمد اسدی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، اظهار کرد: پیرو اطلاعیه قبلی اداره‌کل هواشناسی مازندران، بعدازظهر روز چهارشنبه شاهد رگبار و رعد و برق پراکنده به‌ویژه در ارتفاعات استان بودیم.

وی ادامه داد: بیشترین میزان بارش روز گذشته مربوط به کیاسر 25 و پل‌سفید و کجور 20 میلی‌متر بوده و البته برخی مناطق قابل ملاحظه بود.

رئیس گروه پیش‌بینی هواشناسی مازندران بیان کرد: بعد از ظهر امروز نیز شاهد رگبار و رعد و برق پراکنده به‌ویژه در ارتفاعات استان هستیم.

اسدی با بیان اینکه از روز جمعه از ناپایداری هوای مازندران کاسته می‌شود، افزود: با این وجود احتمال رگبار و رعد و برق پراکنده در ارتفاعات استان دور از انتظار نیست.

وی تصریح کرد: براساس تجزیه و تحلیل نقشه‌های امروز هواشناسی، از روز شنبه 15 تا دوشنبه 17 خرداد ماه امسال جو نسبتاً پایداری در آسمان مازندران حاکم بوده و آسمان استان به‌صورت صاف تا نیمه‌ابری پیش‌بینی می‌شود.

رئیس گروه پیش‌بینی هواشناسی مازندران در مورد وضعیت دمای استان، اضافه کرد: از روز شنبه افزایش نسبی دما اتفاق می‌افتد که قابل ملاحظه نیست.

اسدی گفت: همچنین وضعیت دریای خزر تا 24 ساعت آینده به‌صورت مواج پیش‌بینی می‌شود.

* توصیه‌های هواشناسی کشاورزی در مازندران

وی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد پیش‌بینی هواشناسی کشاورزی برای روزهای آینده در مازندران، اظهار کرد: کشاورزی یکی از بخش‌های عمده فعالیت در استان بوده که توصیه‌های هواشناسی کشاورزی مازندران در بخش‌های مختلف زراعت، باغبانی، حفظ نباتات، دام و طیور و شیلات است.

رئیس گروه پیش‌بینی هواشناسی مازندران یادآور شد: در بخش حفظ نباتات، کنترل شیمیایی باغ‌های هسته‌دار و دانه‌دار برای مبارزه علیه بیماری‌ها و آفات (با نظر کارشناس و در نظر گرفتن زمان احتمال بارش پراکنده)، کنترل شیمیایی کرم ساقه‌خوار برنج در مزارع آلوده (با نظر کارشناس و در نظر گرفتن زمان احتمال بارش پراکنده)،کنترل شیمیایی علف‌های هرز قبل از کاشت در مزارع سویا، ذرت و برنج (در مناطق شرقی و مرکزی استان)، رهاسازی زنبور تریکوگراما در مناطق شرق و غرب استان با نظر کارشناس توصیه می‌شود.

اسدی ادامه داد: توصیه‌های هواشناسی کشاورزی در بخش زارعت شامل خشکاندن مزارع باتلاقی نشاشده برنج (در مناطق غربی و مرکزی استان) و نشای برنج (در مناطق شرقی استان)، استفاده از کود سرک اوره در مزارع و مصرف کلروپتاسیم در مزارع برنج، کاشت سویا ، ذرت و نشا برنج و برداشت از مزارع آماده نخود فرنگی، سیر سبز و سایر سبزی‌ها است.

وی اضافه کرد: در بخش باغبانی؛ تغذیه ریشه‌ای درختان میوه متناسب با مراحل رشدی میوه با نظر کارشناس، الزامی بودن بستن قیم به نهال‌های جوان با توجه به احتمال وزش باد متناوب در ارتفاعات، تأمین عناصر غذایی درختان مرکبات به‌صورت محلول‌پاشی برگی برای مقابله با تنش‌های گرمایی و کاهش ریزش میوه‌چه‌ها با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی، خودداری از هرگونه شخم و شیار در باغ‌های میوه (به‌منظور جلوگیری از اختلال فعالیت ریشه‎ها) و کنترل دما، رطوبت، تهویه مناسب در گل‌خانه‌ها توصیه می‌شود.

اسدی افزود: توصیه‌ها در بخش دام و طیور، جوجه‌ریزی سالن‌های پرورش مرغ گوشتی (برابر ظرفیت)، استفاده از «دان‌پلت» در تغذیه طیور، تغذیه پرندگان در ساعات خنک روز (در صورت افزایش دما)، تنظیم جیره غذایی براساس اسیدهای آمینه و افزایش انرژی جیره با استفاده از چربی‌های مرغوب گیاهی و حیوانی در تغذیه پرندگان مسن در روزهای گرم، استفاده از ویتامین C و آسپرین در ساعات گرم روز، ایجاد حداکثر تهویه با سرعت 2.5 تا 3 متر در ثانیه در روزهای گرم و برای پرندگان مسن، عدم استقرار کندوهای زنبور عسل در حاشیه جاده‌ها و کنار رودخانه‌ها، بازدید از کندوهای زنبور عسل در ساعات گرم روز و در صورت نیاز، اضافه کردن کادر (قاب) و طبق برای تخم‌ریزی ملکه و ذخیره‌سازی عسل، تأمین آب شرب در نزدیکی زنبورستان با استفاده از تانکر آب (در صورت نبود منابع آبی در محل استقرار کندوها)، خودداری از چرا بردن گوسفندان به‌ویژه بره‌ها در ساعات گرم روز، در اختیار گذاشتن آب کافی و تمیز در تمام ساعات شبانه‌روز، تعادل چرای دام در مراتع، مبارزه مستمر با مگس و حشرات ناقل بیماری، صاف‌کردن، خنک‌ کردن و تحویل سریع شیر به سکوی جمع‌آوری شیر و به جریان انداختن هوا با استفاده از پنکه و فن‌ها در داخل اصطبل دام است.

رئیس گروه پیش‌بینی هواشناسی مازندران در پایان در مورد توصیه‌های هواشناسی کشاورزی در بخش شیلات، گفت: تنظیم ورودی و خروجی آب استخرهای پرورش ماهی‌های سردآبی، اطمینان از عملکرد ژنراتور برق اضطراری و رعایت نکات مدیریت بهداشتی در مزارع پرورش ماهی‌های سردآبی برای جلوگیری از بروز بیماری‌ها است.