جهش تولید | شنبه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

رویکرد پیشگیری از بیماری‌ها در پزشک خانواده تقویت شد - نمایش محتوای خبر

 

 

رویکرد پیشگیری از بیماری‌ها در پزشک خانواده تقویت شد

معاون بهداشتی درمانی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: پزشک خانواده رویکرد طبابت را تغییر داد و بحث پیشگیری در پزشک خانواده شهری تقویت شد.

رویکرد پیشگیری از بیماری‌ها در پزشک خانواده تقویت شد

محسن اعرابی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری درباره اقدامات انجام‌شده برای اجرای طرح پزشک خانواده شهری در مازندران، اظهار کرد: طرح پزشک خانواده شهری در استان از سال 92 شروع به‌کار کرد و در زمان اجرای طرح 60 درصد مردم از خدمات اجرای این طرح برخوردار بودند ولی در حال حاضر 95 درصد مردم از خدمات این طرح بهره‌مند می‎شوند.

وی با اعلام اینکه رویکرد پزشک خانواده با مطب‌داری متفاوت است، تصریح کرد: پزشک خانواده شهری علاوه بر خدمات درمانی باید به مباحث پیشگیری هم ورود پیدا کند و این موضوع در استان شروع شده که از سال 93 مقرر شد که پزشکان بسته خدمت به خانواده‌ها را ارائه بدهند.

معاون بهداشتی درمانی دانشگاه علوم پزشکی مازندران یادآور شد: با ارائه بسته خدماتی پزشک خانواده و ورود پزشکان در زمینه پیشگیری تعداد بیمارانی دیابتی و فشار خونی استان به 40 تا 60 درصد افزایش پیدا کرد.

این مسؤول دیگر خدماتی که در پزشک خانواده شهری باید ارائه شود را مراقبت از زنان باردار عنوان کرد و گفت: بسته خدمتی سالمندان نیز در 60 درصد مراکز درمانی مربوط به پزشک خانواده ارائه می‎شود.

اعرابی در ادامه با اعلام اینکه مستندسازی از بیماران در سطح پزشک خانواده نیز شروع شد، گفت: 60 درصد پرونده تک‌برگی افراد در سطح پزشک خانواده تشکیل شد و همچنین پزشکان خانواده استان 50 درصد زنان میانسال مازندران را شناسایی کردند.

وی با اعلام اینکه بسته‌های خدمتی به کودکان از شهریور در مطب‌های پزشک خانواده شروع می‎شود، گفت: کنترل قد و وزن نیز در مطب پزشک خانواده انجام می‌شود.

معاون بهداشتی درمانی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اعلام اینکه مردم مشکلات و چالش‌های پزشک خانواده شهری را با شماره 1590 اطلاع‌رسانی کنند، گفت: مردم در افزایش کیفیت خدمات پزشک خانواده می‌توانند نقش اثرگذار داشته باشند.