جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۸ خرداد ۱۳۹۹

رویکرد جدید جهاد کشاورزی حمایت از بازرگانی تولید دانه روغنی کلزا است - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

رویکرد جدید جهاد کشاورزی حمایت از بازرگانی تولید دانه روغنی کلزا است

رویکرد جدید جهاد کشاورزی حمایت از بازرگانی تولید دانه روغنی کلزا است


معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران مهم ترین دلیل کاهش سطح زیر کشت دانه روغنی کلزا را در این استان بی توجهی به تعیین نرخ مناسب و خرید بموقع دانست و رویکرد جدید این سازمان را حمایت جدی از بازرگانی تولید این محصول راهبردی اعلام کرد.

رویکرد جدید جهاد کشاورزی حمایت از بازرگانی تولید دانه روغنی کلزا است

عزیزالله شهیدی فر روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت : بر اساس این رویکرد ، قیمت تضمینی خرید کلزا در سال جاری به دو هزار و 300 تومان افزایش یافت که نسبت به سال گذشته بین 25 تا 30 درصد افزایش دارد.

وی نرخ خرید تضمینی هر کیلوگرم دانه کلزا را در سال گذشته یکهزار و 700 تا یکهزار و 900 تومان ذکر کرد.

شهیدی فر با اشاره به فساد پذیری زودهنگام دانه کلزا ، خرید بموقع محصول از کشاورز را مهم دانست و تاکید کرد : کشاورز قادر به نگهداری این محصول در انبار نیست و به محض برداشت باید آن را تحویل شرکت های خریدار نماید زیرا در غیر این صورت محصولش از بین می رود.

وی همچنین بر پرداخت بموقع و نقدی مطالبات کشاورزان کلزا کار تاکید کرد و افزود : سیاست جدید جهاد کشاورزی رفع تمامی این مشکلات است و با افزایش قیمت خرید تضمینی نخستین گام در این زمینه برداشته شده است.

معاون جهاد کشاورزی مازندران گفت : متاسفانه بی توجهی به تعیین قیمت متناسب با تورم ، خرید نکردن بموقع و همچنین تاخیر شش ماهه در پرداخت مطالبات کشاورزان در سال های گذشته سبب شده است تا سطح زیر کشت کلزا در استان سیر نزولی پیدا کند.

وی سطح زیر کشت کلزا در استان در سال جاری را چهار هزار و 200 هکتار اعلام کرد و افزود : این کم ترین میزان کشت کلزا در مازندران در دو دهه گذشته محسوب می شود.

کشت کلزا در مازندران از سال 1374 در سطح چهار هزار و 366 هکتار آغاز شد و در سال 1384 به 41 هزار و 266 هکتار رسیده بود. کاهش سطح زیر کشت این محصول در استان نیز از سال 85 آغاز شد و همچنان ادامه دارد.

بر اساس آمار جهاد کشاورزی ، پارسال حدود 14 هزار هکتار از اراضی شالیزاری و خشکه زاری مازندران زیر کشت کلزا قرار داشت.

کلزا گیاهی است که در دو فصل پاییز و بهار در هر نوع زمینی قابل کشت است. کشت این محصول در مناطق جلگه ای مازندران در اراضی شالیزاری و خشکه زاری از اواسط آذر ماه آغاز می شود و تا اواخر دی ماه ادامه دارد.برداشت دانه کلزا هم از اواخر فروردین ماه آغاز می شود.