جهش تولید | پنج‌شنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۹

روغن پاشی های زمستانه بعد از هرس درختان مورد تاکید است - نمایش محتوای خبر

 

 

روغن پاشی های زمستانه بعد از هرس درختان مورد تاکید است

یحیی ابطالی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه مازندران، اظهارداشت: در بحث کشت پاییزه از جمله گندم، جو و کلزا با توجه به شرایط آب و هوایی توصیه بر مدیریت تغذیه به خصوص مصرف کود سرک همراه با علف کش ها مورد تاکید است.

وی با بیان اینکه نکته مهم در بحث مربوط به علف کش ها استفاده از سموم است که تاریخ آن منقضی نباشد گفت: همچنین توصیه ما این است سم پاشی ها بعد از ریزش شبنم از روی گیاه انجام شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: موضوع مهم دیگر در بحث سم پاشی ها،  استفاده از سم پاش ها در حجم محدود و مناسب مورد تاکید است.

ابطالی تصریح کرد: انتظار این است برای افزایش کارایی علف کش های مصرفی از مویان ها ( مواد نگهدارنده) بر روی گیاه استفاده شود تا سبب افزایش تاثیر علف کش ها شده و مانع از آلودگی محیط زیست شود.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون زمان مناسبی برای هرس درختان سیاه ریشه ( هلو، شلیل، آلو و گیلاس) است افزود: براساس توصیه های فنی باید هرس درختان صورت گیرد و محل هرس نیز با استفاده از چسب های باغبانی پوشش یابد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران خاطرنشان کرد: بعد از انجام هرس به منظور کنترل آفات و عوامل بیماری زا روغن پاشی های زمستانه مورد تاکید است.

ابطالی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر انجام شخم زمستانه در بحث کنترل آفت کرم ساقه خوار برنج به خصوص در مناطقی که کشت دوم صورت نگرفته گفت: کشاورزان می توانند نسبت به شخم و شیار زمستانه و انهدام علف های هرز حاشیه مزارع اقدام کنند.