سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

روستا در مازندران - نمایش محتوای صدا

 

 

روستا در مازندران

تهیه کننده: علیرضا دهقان

گوینده: فاطمه محمدی نژاد

گزارشگر: محمد امینی

  روستا درمازندران عنوان ویژه برنامه ای به تهیه کنندگی علیرضا دهقان که هر روز ساعت 18:30 پخش و تکرار آن روز بعد ساعت 6:00 صبح از صدای شبکه مازندران به صورت ضبطی پخش می شود .

برنامه ی «روستا در مازندران» از قدیمی ترین برنامه های رادیو مازندران است که درقالبهای مختلف ترکیبی نمایشی و ترکیبی ساده تولید شده است در طرح حاضر زمان برنامه 30 دقیقه لحاظ شده است و به مسائل روستا و روستاییان و آموشزش آنها در زمینه های گوناگون کشاورزی مازندران اختصاص دارد.
این برنامه در طول هفته درقالب یک برنامه آموزشی اجتماعی تولید و پخش خواهد شد .. ( معرفی روستاها، و برنامه آموزشی روستائیان (با موضوعات دامداری و کشاورزی و باغداری) ) که یک برنامه ترکیبی ساده خواهد بود.
هدف نهایی از تولید این برنامه این است که به نسل امروز نشان داده شود اگر چه روستاها از نظر ظاهری و وسایل ابزارها تغییر پیدا کرده اند ولی روح اصلی روستاها که کار و تلاش و تولید است همچنان زنده ست. اگر روستاییان بخواهند همچنان هویت روستاییشان را حفظ کنند لازم است در کنار پذیرش تغییرات ظاهری ، روح اصلی روستا یعنی کار و تولید را در نظر داشته باشند.

مازندران با داشتن حدود ۳۲۰۰ روستا  توانسته سهم بسزایی در اقتصاد استان به ویژه در تولید محصولات زراعی و کشاورزی و دامداری ایفا کند. کوه ، دریا و  جنگل به عنوان سه موهبت الهی ،  سبب شده تا روستاهای استان بتواند در بخش‌های مهم صنعت گردشگری و بوم گردی ،  نقش مهمی را داشته باشند  .

آنچه که می‌تواند روستاهای استان از غرب مازندران ،  از رامسر تا شرق مازندران  ، گلوگاه را بهتر و بیشتر به مخاطبان معرفی کند حضور رسانه گرم یعنی رادیوی است که سرآمد برنامه های رادیو مازندران  می باشد که همواره در جشنواره‌های مختلف رادیویی می‌درخشد و برند برنامه‌هاست .
برنامه روستا در مازندران است که حدود نیم قرن توانسته در ذهن و قلب مردم تداعی خاطره  کند  ، معرفی شاخص های مهم روستا  ، در بخش‌های آداب و رسوم کشاورزی  ، باغداری  ، دامداری ،  شیلات  ، نوغانداری ،  زنبورداری ،  طیور و ... و شناسایی افراد موفق و توانمندی که در گستره مازندران  ، کارآفرینی کردن از رسالت‌های بی‌بدیل برنامه روستا در مازندران است.
در سال ۱۳۹۹ ما در برنامه روستا به سراغ روستاهای شاخصی می‌رویم که از لحاظ توانمندی های مهم کشاورزی  ، گردشگری ،  صنایع روستایی و افراد نمونه ،  این بخش‌ها سرآمد سایر روستاهای استان هستند  ، لذا با توجه به استعداد هایی که در روستاها وجود دارد ،  گزارشگر در سه بخش گزارشی به سراغ روستاهای شاخص و نمونه رفته و از تمامی امکانات در زمینه‌های مختلف زراعی  ، باغی دامی ،  طرح‌های عمرانی ،  درمانی ،  فرهنگی و اجتماعی گزارش تهیه میکند .  بهتر است در زمینه اشتغال زایی به سراغ جوانانی می‌رویم که برای خودشان کارآفرینی کردند و طرح هایشان را معرفی می کنیم و همچنین کشاورزان ،  باغداران  ، دامداران و نوغانداران و زنبورداران و ... که در تولید محصولات شان  ، موفقیت‌های خوبی کسب کردند مطرح می‌کنیم.
با زنان موفق روستا که در صنایع روستایی کشاورزی و دامپروری  ، سبزیکاری و ... دوشادوش مردان کار می‌کنند گفتگو خواهیم کرد .از خانه‌های بهداشت و نقش آن در ارتباط با مسائل آموزش پیشگیری بیماریها و بهداشت محیط روستا و ازدواج جوانان با آنها سخن خواهیم گفت.  یکی از نکات مهم اجتماعی که به عنوان نقطه امید زندگی در روستاهاست مهاجرت معکوس است که افراد برای تولید و توسعه و آرامش ، از شهرها به زادگاهشان مهاجرت می کنند ،  در این باره در این باره هم به سراغ این افراد رفته و علتش را جویا می‌شویم .
از دریا این نعمت خدادادی و سهمی که ماهیگیران اعم از تولید کنندگان و پرورش‌دهندگان ماهیان گرمابی و سردابی و  ماهی در قفس دارند را معرفی خواهیم کرد و در زمینه مسائل فرهنگی و اجتماعی در روستاها به سراغ تشکل‌های تعاونی می‌رویم و فعالیت‌های عام المنفعه را معرفی می‌کنیم .
در آواها و نواهای مازندرانی با امیری خوانان و خوانندگان محلی گفتگو خواهیم کرد . در بخش عمران روستا به معرفی ایجاد فضای مناسب ساخت مسکن روستایی  ، طرح‌های زیربنایی مانند  طرح هادی ،  بهسازی و همیاری اهالی روستا خواهیم پرداخت .
در بخش صنایع تبدیلی و کشاورزی ،  دامداری و باغداری به سراغ زنان فعال و خود اشتغال و کارآفرین در روستا می‌رویم و به معرفی آن خواهیم پرداخت.  به منظور حفظ محیط زیست در روستاها مردم را به کمتر استفاده کردن از کودهای شیمیایی و سموم و مصرف کودهای طبیعی و آلی تشویق می کنیم.

 

با توجه به ایجاد کمربند سبز در کشور که مازندران را هم شامل می‌شود با ایجاد فضای سبز و اجرای طرح‌های زراعت چوب و درختکاری در اراضی شیب‌دار کم بازده و ترغیب مردم روستاها به این کار مهم  ، گزارش‌های تهیه خواهیم کرد .
از کارشناسان محترم جهاد کشاورزی هم در بخش پایانی برنامه بنا به فصل زراعی در موضوعات مختلف کشاورزی ،  دامداری ،  باغداری و  گیاهان دارویی بهره مند خواهیم شد.

آیتمهای برنامه : متن ، معرفی روستاها ، دعوت از کارشناسان ، صدای دهیار، معرفی تولید کنندگان کارآفرین روستایی ، آوای مازندرانی ، مسابقه و... .

سال تولید: 1399


پربيننده ترين توليدات راديو

جدیدترین تولیدات رادیو