روستای شاهاندشت

شاهاندشت، روستایی تاریخی است از توابع بخش لاریجان شهرستان آمل که در استان مازندران ، ایران قرار دارد.
روستا شاهاندشت با قدمتی ۳۵۰۰ ساله یک روستا و دهکده تاریخی و دیدنی است که در شمال ایران در شهرستان آمل قرار دارد.این روستا با دارا بودن ۴ اثر ثبت شده ملی در آثار ملی ایران یکی از روستاهای اکوتوریسم و از روستاهای دیدنی و تاریخی ایران محسوب می شود.
جاذبه های گردشگری و دیدنی شاهاندشت
تکیه شاهاندشت
مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان آمل، بخش لاریجان، روستای شاهاندشت واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ مرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۳۵۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آبشار شاهاندشت
بزرگترین آبشار استان مازندران است.و یکی از آثار ملی کشور در فهرست آثار ملی ایران است.این آبشار در در روستای شاهاندشت واقع در کیلومتر ۹۶ جاده هراز(در ۶۵ کیلومتری شهر آمل) بخش امیری قرار دارد و از سمت جاده نسبت به آن دید وجود دارد. این آبشار پرآب، دائمی و عظیم، درجانب جنوبی جاده و رودخانه هراز باشکوهی وصف‌ناپذیر خودنمائی می‌کند. که از کنار قلعه ملک بهمن بر روی یک‌کوه هرمی شکل مشرف به روستای شاهان‌دشت به پایین میریزد.در ارتفاعات مشرف به روستای شاهاندشت آبشار اصلی شاهان‌دشت با ارتفاع ۵۱ متر بزرگترین آبشار استان مازندران به شمار می‌رود که این آبشار که دارای سه آبشار متعدد است در مجموعه ارتفاعی ۱۸۰ متری دارد. در بالای آبشار شاهاندشت قلعه ملک بهمن که به قلعه ملکه قلاع یا ملک بهمن مشهور است و نام تاریخی آن قلعه فرشته بوده است، واقع شده و از عظیمترین قلاع کوهستانی البرز ایران است که از سنگ و نوعی ساروج که مخلوطی از شیر و تخم مرغ و نوعی خاک است ساخته شده و استحکام زیادی دارد که قدمت آن به سه هزار سال پیش می رسد.
برج سی شاهاندشت
مربوط به پیش از اسلام است و در شهرستان آمل، بخش لاریجان، روستای شاهاندشت واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ مرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۳۵۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.[۲]
قلعه ملک بهمن
یا ملک قلا مربوط به پیش از اسلام است و در شهرستان آمل، بخش لاریجان، روستای شاهدشت واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۹ مرداد ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۲۷۷۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.[۳]این قلعه از قلعه‌های عظیم البرز و ایران است که در جاده هراز بخش لاریجان شهرستان آمل و مشرف به قریه شاهاندشت در ۷۵ کیلومتری جنوب آمل قرار دارد این قلعه متعلق به حکام پادوسبانیان است که به رویان، نور، کجور و رستمدار حکومت داشت‌اند. بنای قلعه بر روی صخره‌ای حدود۲۲۰متر بالاتر از سطح اراضی شاهاندشت از لاشه سنگ‌های بزرگ و کوچک و ملات گچ و ساروج ساخته شده که به صورت طبقه طبقه و شامل اتاق‌ها و قسمت‌های مختلف ساختمانی است.این قلعه به دستور شاه عباس صفوی در ۱۰۰۵ فتح شد.
قلعه ملک بهمن
غار الیاس تنگه: غار الیاس تنگه در 85کیلومتری شمال شرق تهران 75کیلومتری جنوب شهرستان امل در روستای شاهاندشت قرار دارد.کاربرد نام غار آس تنگه در محاورت مردم منطقه رایج است .غار در دامنه جنوب غربی دره الیاس تنگه واقع شده است.فاصله بین روستا شاهاندشت تا دهنه غار یک راه خاکی مالرو در حدود 2کیلومتر میباشد
= جاذبه های دیگر غار کبوتر کلی و دشت شونا و تخته سنگی و خانه های تاریخی و گلی و همچنین دخمه های سه طاق و امامزاده الیاس و چشمه خوزک و تکیه شاهاندشت از مهمترین جاذبه های دیدنی و گردشگری این روستا می باشد.در طی سال های قبل هم کتیبه های سنگی بسیاری با خط کوفی در این روستا پدیدار شد.این روستا گوشه ای از قدمت چندین هزار ساله آماردها و آمل است.
سوغات این روستا به دلیل کوهستانی بودن آن گیلاس ، آلبالو ، سیب ، گردو ، تمشک ، شاه توت ، گلابی ، زردآلو می باشد.البته نان کوهی و نان مخصوص مردمان مازندران هم در این روستا به گردشگران داده می شود این روستا 1500 متر از سطح دریا فاصله دارد.کوچه پس کوچه ها و چشمه سارها و باغ های شاهاندشت هم زیبا و دیدنی هستند و مردمانی مهمان نواز دارد.

 

Loading the player...
تازه ها