بازگشت به صفحه کامل

روستای سیمت

روستای سیمت


موضوع : ايران ، طبيعت و صنايع دستی   ساختار :شهرها و روستاها    مدت : 04:17   سیمت، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان سوادکوه در استان مازندران ایران.

این روستا در مسیر راه آهن سراسری (تهران-گرگان) قرار دارد و دارای ایستگاه راه آهن با نام ایستگاه سوادکوه یا دوآب می باشد. از بناهای دیدنی این روستا می توان به پل قوسی شکل راه آهن با نام پل کلانتری دوآب نام برد که در چند متری ایستگاه راه آن واقع است و قدمتی حدود 75 سال دارد. همچنین این روستا دارای پادگانی در بر جاده اصلی آسفالته تهران- فیروزکوه- قائم شهر می باشد که بنام پادگان دوآب معروف است که در حوالی سال 1335 هجری شمسی احداث گردیده است. روستا بر روی دامنه شرقی کوه ارفع کوه واقع شده که از سه طرف توسط کوههای اطراف محاصره شده که از روبرو و از دامنه کوه سرخل روستا و کوه هاس سه طرف آن مانند صندلی ای منظره ای بس بی نظیر و بدیع خلق نموده که در منتهی‌الیه فوقانی آن قله بلند ارفع کوه خودنمایی می کند. روستای سیمت سابقه طولانی ای ندارد و حداکثر 100 سال از عمر آن می گذرد. اهالی روستای سیمت در واقع ساکنان روستای کردآسیاب واقع در جاده خطیرکوه و در فاصله 10 کیلومتری روستای سیمت هستند که پس از دهها سال اقامت در کردآسیاب به محل فعلی روستای سیمت که دارای آب و هوا و زمین های مرغوبتری است کوچ نموده اند. ساکنان اولیه کرداسیاب نیز از اهالی کردهای کامیاران کردستان ایران می باشند که در زمان قاجار مجبور به ترک محل سکونت و کوچ به شمال ایران شدند. هسته اولیه این افراد شامل چهار برادر به نام سلیم، ابراهیم، رحیم و زامون می باشند که اهالی فعلی این روستا از فرزندان این برادران بوده که هر کدام برای خود طایفه ای محسوب می شوند.

 

Village Simet
Simet, rural SAVADKOOH functions of the central city in Mazandaran province of Iran. The village is on track railroad (Tehran, Iran) and has a railway station with station name or Doab is SAVADKOOH. The village also has a fort on the main road asphalt Tehran Fyrvzkvh- Vice City is known as Doab base is constructed around the year 1335 Hijri. its highest peak Mount Arfa is glaring. Simet village does not have a long history and a maximum of 100 years old.

 

Loading the player...