جهش تولید | دوشنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

روستای ایمن آباد - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

روستای ایمن آباد

Loading the player...

این روستا در تقسیمات کشوری از سه روستای متصل به هم یعنی ایمن آباد، پایین کروکلا و بالا کروکلا(قاضی محله) تشکیل شده است. بر اساس سرشماری نفوس و مسکن سال 1390 در مجموع روستای ایمن آباد و کروکلا با 965 خانوار ، جمعتی بیش از 3000 نفر را در خود جای داده است.
روستای بالا کروکلا با ۱۵۰ خانوار دارای 4۵۲ نفر، روستای پایین کروکلا با ۱۷۶خانوار دارای ۵۹۱ نفر جمعیت و روستای ایمن آباد با ۶۳۹ خانوار دارای ۲۰۱۹ نفر جمعیت می باشد. روستای ایمن آباد همچنان بزرگترین و پرجمعیت ترین روستای بخش لاله آباد به شمار می رود.کشاورزی مهمترین پیشه مردم روستای ایمن آباد و کروکلاست. البته در کنار این شغل به فعالیتهای دیگری نیز می پردازند. در بخش کشاورزی غالب مردم روستا برنجکار هستند.
از دیگر شغلهای مردم روستا می توان به: باغداری، سیفیکاری، دامداری، کشت لوبیا و نیشکر، صنایع تبدیلی مثل شالیکوبی، بوجاری، گونی دوزی و نیز مشاغل فنی مثل نجاری، تراشکاری، جوشکاری، آلومینیوم کاری، شیشه بری و .... اشاره کرد.
زنان روستا با استفاده از فضای باغچه خانه شان محصولاتی مثل سبزی جات، گوجه، خیار، بادمجان، کدوسبز، کدو تنبل و.... و همچنین نگهداری مرغ و خروس و اردک و دیگر پرندگان اهلی و تامین تخم مرغ و گوشت مصرفی خانوار، کمک بزرگی به اقتصاد خانواده می کنند. همچنین تهیه انواع ترشیجات و مرباجات از سوی زنان روستا و حتی عرضه آن به بازار را نباید از نظـر دور داشت.
این روستای تاریخی دارای بناهای قدیمی مانند خانه و حمام تاریخی می باشد.
حمام قدیمی روستای ایمن آباد و کروکلا توسط فردی به نام مرحوم سید میر صفی خان لاله آبادی در سال حدود 1230 هجری شمسی یعنی حدود بیش از یکصد و پنجاه سال پیش در دوره قاجاریه، در زمینی به مساحت تقریبی دویست و هشتاد متر مربع در روستای کروکلا احداث می شود. ساخت این حدود 6 ماه به طـــــول انجامید.
در ساخت این حمام از مصالحی همچــون آجر (که در همان مکان تهیه می شد) و خشــت، و تخم مرغ که به مجموع آنها ساروج می گفتنـد استفاده شده است.
این حمام تا سال 1338 مورد استفاده قرار می گرفت و به مرور زمان به تعطیلی کشیده شد.
قدیمی ترین خانه روستا یکی از دیگر جاذبه های تاریخی ایمن آباد و کروکلاست که قدمت آن به دوره ناصرالدین شاه قاجار می رسد. همچنین حمام تاریخی یکی از آثار زیبا و به جا مانده از دوران قاجاریه در روستاست که باعث حضور گردشگران به این روستا می شود.
خانه تاریخی روستا خانه ای بسیار قدیمی و قدیمی ترین خانه روستای ایمن آباد و کروکلاست که قدمت آن به 120 سال می رسد. حدود سالهای 1260 تا 1270.
این خانه توسط میر صفی خان لاله آبادی ساخته شده است و محل زندگی او بوده است. مرحوم میر صفی خان لاله آبادی بعد از پایان یافتن حمام شروع به ساخت یک باب منزل مسکونی نمود. او دو اتاق برایش ساخت یکی نشیمن و دیگری آشپزخانه و با سقف سفالی که خودش در کوره آجرپزی ساخت تا نمای ساختمان زیبا و باشکوه شود. آن مرحوم اتاق نشیمن را حسینیه نامگذاری کرد و یک منبر ساخته و در آن اتاق نهاد. از آن زمان تاکنون در آن مکان مقدس بانوان علویه در عزاداری اباعبدالحسین مراسم سوگواری برپا می کنند.
در دیوارهای منزل نقش هایی از گچ بری نمایان است و سقف آن از چوبهای طـــــراحی شده می باشد. دربهای ورودی منزل و اتاقها کنده کاری های بسیار زیبا و روی دیوارها آئینه کاری شده است.
برعکس حمام تاریخی روستای کروکلا، هنوز نوادگان آن مرحوم در این منزل سکونت دارند و زندگی در آن جریان دارد.تازه ها