جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۷ تیر ۱۳۹۹

روزانه سه هزار تن زباله در جنگل های شمال انباشته می شود - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

روزانه سه هزار تن زباله در جنگل های شمال انباشته می شود

روزانه سه هزار تن زباله در جنگل های شمال انباشته می شود


معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران ـ نوشهر گفت: روزانه سه هزار تن زباله در جنگل های شمال کشور انباشته می شود که پیامد آن، آلودگی خاک و آب های زیرزمینی است.

روزانه سه هزار تن زباله در جنگل های شمال انباشته می شود

به گزارش خبرنگار ایرنا، سیروس قربان نژاد، درآیین گرامیداشت هفته منابع طبیعی درتالار شهید سلیمان نژاد رامسر،افزود: ما تا کنون برای احداث کارخانه های زباله سوز و تهیهٔ پُوسال (compost) با نهادهای مربوط همه گونه همکاری کرده ایم.

وی ادامه داد: با این حال اقدامات صورت گرفته، جلو انباشت زباله را در جنگل ها نگرفته است و باید کارهای بیشتری انجام شود زیرا هر یک هکتار از جنگل که از زباله پر شود، 20 هکتار از اراضی پایین دست را نابود می کند.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران ـ نوشهر یادآور شد: یکی دیگر از تبعات دفع و دفن زباله در جنگل، تولید ماده سمی سیانید است.

قربان نژاد تأکید کرد: سالانه در حدود 570 هزار تن پلاستیک در کشور مصرف می شود که بسیاری از این مقدار بعد از استفاده، به صورت زباله در جنگل رها می شود و گردشگرانی که به جنگل های شمال، از جمله در غرب مازندران می آیند، در خیلی از موارد زباله ها را در جنگل رها می کنند.

وی گفت: گرمایش جهانی که ذوب شدن یخ قطب ها و آزاد شدن گاز متان و نابودی لایهٔ ازن را به دنبال دارد به قدری محسوس شده است که خود ما می توانیم با مقایسه آب و هوای فعلی مناطقی همچون کُجُور و طالقان با سال های قبل، متوجه شویم که دمای کره زمین بالاتر رفته است.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران ـ نوشهر با اشاره به این که سه کشور آمریکا و چین و ژاپن 50 تا 60 درصد آلودگی کره زمین را ایجاد می کنند اظهار داشت: این کشورها به تعهدات خود برای حفظ محیط زیست عمل نمی کنند و آثار سوء آن گریبانگیر ما هم می شود.

قربان نژاد احداث پروژه های آبخیزداری را در مناطق بالادست جنگل، از راه های کاهش پیامدهایی همچون سیل دانست و افزود: کوچک بودن دهانهٔ پل ها و نوع ساخت و سازها و معابر شهری در شمال کشور به نحوی است که جلو عبور آب را می گیرد و یکی از دلایل ایجاد یا تشدید سیل است.

15 تا 21 اسفند به نام هفته منابع طبیعی نام گذاری شده است.