رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۸

رهاسازی 70میلیون قطعه بچه ماهی سفید در رودخانه های شیلاتی مازندران - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

رهاسازی 70میلیون قطعه بچه ماهی سفید در رودخانه های شیلاتی مازندران

رهاسازی 70میلیون قطعه بچه ماهی سفید در رودخانه های شیلاتی مازندران


رهاسازی 70میلیون قطعه بچه ماهی سفید در رودخانه های شیلاتی مازندران از جمله هراز , چشمه کیله , تجن , تلار , سرداب رود , چالوس و بابلرود اغاز شد.

رهاسازی 70میلیون قطعه بچه ماهی سفید در رودخانه های شیلاتی مازندران

حسن حبیب نژاد مدیر کل شیلات مازندران روز یکشنبه در حاشیه مراسم رها سازی این بچه ماهی ها در مرکز تکثیر شهید رجایی ساری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت : هر ساله شیلات مازندران به منظور بازسازی ذخایر ماهیان دریای خزر تکثیر نیمه مصنوعی ماهی سفید و رها سازی آن در رودخانه های شیلاتی را انجام می دهد که امسال با رها سازی فوق، 100میلیارد تومان درآمد وارد استان می شود.

وی با اشاره به استحصال سه تن تخم ماهی سفید در سال جاری اظهار کرد : با توجه به کاهش تکثیر طبیعی ماهیان در رودخانه های استان ،امسال 54میلیون قطعه بچه ماهی سفید به صورت تکثیر نیمه طبیعی و 16میلیون قطعه به صورت شیل گذاری (رها کردن ماهیان مولد در مناطق مشخصی از رودخانه های شیلاتی ) انجام شده است که برای ان 500میلیون تومان هزینه شده است.

به گفته حبیب نژاد پارسال 45میلیون قطعه بچه ماهی سفید در 10 رودخانه شیلاتی استان مازندران رها سازی شده بود که امسال با کمک دولت و دستگاه قضایی در حفظ رودخانه های استان این میزان حدود 50 درصد افزایش یافت.

وی با بیان اینکه بیش از چهار هزار صیاد در مازندران از طریق صید در دریای خزر تامین معیشت می کنند، بیان داشت: ماهی سفید از ماهیان اقتصادی دریای خزر است و پایداری اشتغال صیادان با رها سازی و صید آن تضمین می شود.

حجت اسلام محمد علی تقوی فرد رییس کل دادگستری مازندران در این مراسم با بیان اینکه اهمیت تکثیر ماهیان برای همه روشن است و فعالیت شیلاتی نیز در زمینه اشتغال ،مقاومت و رونق اقتصادی و استفاده از گوشت ماهی نیز ضروری است، گفت: دستگاه قضایی حمایت ویژه ای از بخش های مختلف شیلاتی از تکثیر طبیعی و نیمه طبیعی ماهیان دریای خزر و رها سازی در رودخانه های استان را انجام می دهد.

وی با تاکید بر این نکته که صیادان و لوازم صید و صیادی باید بر اساس استاندارد های لازم و تحت نظارت و کنترل باشد، گفت: ماهیان در زمان تکثیر طبیعی و تخم گذاری باید در حفاظت کامل باشند.

رییس کل دادگستری مازندران تاکید کرد که اگر کسی و یا گروهی اختلالی در روند طبیعی ماهیان دریای خزر ایجاد کند و یا منجر به آلودگی رودخانه ها شوند ،دستگاه قضایی پیگیری جدی این گونه پرونده ها است.

تقوی فرد از رودخانه های شیلاتی مازندران به عنوان زایشگاههای ماهیان و سرنوشت معیشتی صیادان یاد کرد و گفت: سلامت و بهداشت رودخانه ها باید همواره مورد توجه قرار بگیرد.

وی از حفاظت محیط زیست مازندران خواست تا نسبت به جلوگیری از ورود آلاینده به رودخانه های مازندران حساس تر و با شدت بیشتری برخورد کند، اظهار داشت: دستگاه قضایی در پرونده های واحدهای آلاینده با جدیت برخورد می کند.

رییس کل دادگستری مازندران با بیان اینکه برخورد با واحدهای آلاینده استان انگشت شمار است ، بیان داشت: اعتقاد به همکاری و فرهنگ سازی در حفاظت محیط زیست مازندران داریم.