سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

رهاسازی زنبور «تریکوگراما» در زمین‌های شالیزار- آمل پیشتاز در برنج‌کاری - نمایش محتوای خبر

 

 

رهاسازی زنبور «تریکوگراما» در زمین‌های شالیزار- آمل پیشتاز در برنج‌کاری

مرتضی امینی نیاکی با بیان اینکه به منظور تهیه محصولات سالم و حفظ محیط زیست در راستای کاهش مصرف سموم کشاورزی عملیات رهاسازی زنبور تریکوگراما در مزارع شالیزاری شهرستان آمل صورت گرفته است، افزود: رهاسازی زنبور تریکوگراما برای مبارزه با کرم ساقه‌خوار برنج به عنوان یک روش بیولوژیک در دستور کار مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قرار دارد.

وی گفت: امسال نیز همچون سال‌های گذشته، نخستین رهاسازی زنبور تریکوگراما علیه آفت کرم ساقه‌خوار برنج در سطح 7 هزار و 500 هکتار از اراضی شالیزاری منطقه دابودشت آمل از حوزه مرکز جهاد کشاورزی رئیس‌آباد آغاز شده است و در مراکز دیگر نیز ادامه خواهد یافت. 

این مسئول همچنین بیان کرد: به منظور شناخت انواع علف‌های هرز مزارع برنج و طرق مبارزه با آنها، یک دوره کلاس آموزشی و مهارتی تحت عنوان شناخت علف‌های هرز در محل شرکت تعاونی تولید روستایی خوشه‌سازان زاغده از حوزه مرکز جهاد کشاورزی رودبار آمل برگزار شد.

وی اظهار داشت: این دوره آموزشی با هماهنگی اداره آموزش و ترویج مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان آمل و با همکاری مرکز جهاد کشاورزی رودبار و شرکت تعاونی تولید روستایی خوشه‌سازان زاغده و با شرکت بیش از 25 نفر از کشاورزان برنج‌کار و با حضور کارشناسان آن مرکز، ناظران گیاه پزشکی و ناظران برنج صورت گرفت.

امینی تصریح کرد: فراگیران با موضوعی چون اهمیت شناسایی علف‌های هرز برنج، ویژگی‌های آن، عوامل موثر در کاهش خسارت علف‌های هرز، مدیریت مبارزه با علف‌های هرز از قبیل پیشگیری، مبارزه زراعی، مکانیکی و شیمیایی، استفاده از علف‌کش‌های مناسب و طریقه صحیح استفاده از آن در خزانه و زمین اصلی آشنا شده‌اند.