جهش تولید | شنبه، ۴ بهمن ۱۳۹۹

رفع مشکل کم آبی مازندران- پیشرفت 71 درصدی سد گلورد - نمایش محتوای خبر

 

 

رفع مشکل کم آبی مازندران- پیشرفت 71 درصدی سد گلورد

رمضان طهماسبی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: 100 هزار حلقه چاه امسال در استان فعال بوده که 60 میلیارد تومان هزینه سوخت را به دوش کشاورزان مازندران تحمیل کرده است.

وی با اشاره به کاهش 10 درصدی مشکل کم آبی امسال در استان افزود: کم آبی نسبت به سال گذشته 10 درصد کاهش و نسبت به 10 سال گذشته تفاوتی نداشته است.

طهماسبی با بیان اینکه در حال حاضر سد گلورد از پیشرفت فیزیکی 71 درصدی برخوردار است گفت: برای اتمام این سد 50 میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای مازندران افزود: در بودجه امسال کمتر از 20 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای سد گلورد در نظر گرفته شد که در این صورت در سال 94 به بهره برداری می رسد.

طهماسبی با اشاره به وجود بیش از 116 میلیون متر مکعب آب در سد آیت الله صالحی افزود: هم اکنون دبی ورودی این سد 2.5 متر مکعب در ثانیه بوده ولی آبی که از سد در اختیار مردم قرار می گیرد، هشت متر مکعب در ثانیه است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای مازندران در خصوص سد هزار گفت: تونل های انحراف، سرریز و نیروگاه  سد در دست ساخت بوده که در حال حاضر بالغ بر 60 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و امیدواریم در دو ماه آینده با اتمام سیستم انحراف عملیات اجرایی محور اصلی سد را آغاز کنیم.

طهماسبی افزود: برای احداث سد هراز و جاده جایگزین آن 400 میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز بوده که در صورت تامین در چهار سال آینده می تواند احداث شود و تا کنون 30 میلیارد تومان برای احداث آن هزینه شده است.

وی در خصوص سد شهید رجایی ساری گفت: آب این سد با دبی ورودی کمتر از 4 متر مکعب در ثانیه و دبی خروجی 15 متر مکعب در ثانیه در اختیار کشاورزان مازندران قرار می گیرد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای مازندران ادامه داد: قبل از احداث سد بیش از 20 هزار هکتار از اراضی شالیزاری کشت نمی شد و بخشی کشت می شد هزینه تامین آب آن با هزینه های بسیاری برکشاورزان تحمیل می شد.

مازندران قطب کشاورزی کشور بوده که منابع آبی در فصل زراعی برای کشاورزان از اهمیت بالایی برخوردار است.