سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

رشد 56 درصدی تخلیه و بارگیری در بندر نوشهر - نمایش محتوای خبر

 

 

رشد 56 درصدی تخلیه و بارگیری در بندر نوشهر

به گزارش خبرگزاری فارس از نوشهر، آیین گرامیداشت روز جهانی دریانوردی امشب با حضور مسئولان استانی و شهرستانی و جمعی از کارکنان اداره کل بنادر و دریانوردی مازندران در سالن اجتماعات اداره کل بنادر و دریانوردی مازندران برگزار شد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی مازندران در این مراسم با بیان اینکه تقریبا 90 درصد تجارت جهانی به وسیله دریا صورت می‌گیرد اظهار داشت: صنعت حمل و نقل دریایی نقش بسیار مهم و غیرقابل انکاری در توسعه و پیشرفت تجارت بین‌المللی دارد.

منوچهر تاتینا از دریا به‌عنوان موثرترین ابزار توسعه بخشی اقتصادی برای هر کشور برشمرد و گفت: تجارت و حمل و نقل دریایی کم هزینه‌تر از سایر روش‌ها است و همین امر سبب گشته تا صنعت حمل و نقل دریایی به‌طور خاص و ویژه مورد توجه کشورهای جهان قرار گیرد.

وی از تصویب پنجاه کنوانسیون در سازمان جهانی دریانوردی و همچنین الحاق ایران به 28 مصوبه از این تعداد خبر داد و تصریح کرد: باید بسترها و زمینه‌های صادرات کالاها از طریق بنادر مازندران بیشتر فراهم شود چرا که این امر به توسعه و شکوفایی اقتصاد منطقه کمک قابل توجهی می‌کند.

این مسئول درباره بندر قدیمی نوشهر و قدمت بیش از صد ساله آن اظهار داشت: بندر نوشهر که جزء قدیمی‌ترین بنادر تجاری کشور محسوب می‌شود دارای ظرفیت‌های بسیار ارزشمند و مهمی است و در صادرات و واردات کالاها به شمال کشور نقش مهمی را ایفا می‌کند و در حقیقت از ارکان اساسی حمل و نقل دریایی خزر بوده و دارای کادری بسیار توانمند، متخصص، متعهد و نیز امکانات و تجهیزات دریایی پیشرفته است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی مازندران بهره‌برداری از آزادراه تهران  – شمال را در کاهش مسافت بندر نوشهر تا پایتخت را بسیار موثر دانست و بیان کرد: با افتتاح کامل آزادراه تهران - شمال شرایط اقتصادی بنادر مازندران و به‌ویژه منطقه ویژه اقتصادی بندر نوشهر در حوزه حمل و نقل دریایی کشور شاهد دگرگونی‌های مثبتی خواهد بود.

وی درخصوص فعالیت‌های 6 ماهه نخست امسال بندر نوشهر خاطرنشان کرد: میزان تخلیه و بارگیری کالا در این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل دارای 56 درصد رشد بوده است.

فرماندار نوشهر نیز به نقش و جایگاه مهم دریا در امنیت و اقتصاد پرداخت و گفت: کشور ما در شمال و جنوب از این ظرفیت‌های بسیار مهم برخوردار است و در این میان قطعا نقش نیروی دریایی قابل تامل و تحسین است که در حوزه اقتصادی نیز می‌توان از این ظرفیت‌ها استفاده کرد.

محمدعلی قمی اویلی افزود: برخی قدرت‌های جهانی با نادیده گرفتن قوانین بین‌المللی در خلیج فارس، دریای عمان و اقیانوس‌های دیگر به‌دنبال تسلط بر منابع دریایی این مناطق هستند اما نیروی دریایی کشورمان با اقتدار از منابع و ظرفیت‌های دریایی کشور حراست می‌کند.

این مسئول با اشاره به شعار سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی افزود: دریا می‌تواند یک بستر بزرگ برای فعالیت در عرصه‌های اقتصادی و شکوفایی و رونق بخشی آن باشد.

وی بیان کرد: بندر نوشهر با قدمتی بیش از صد سال یک افتخار بزرگ برای مازندران و نوشهر است ولی تاکنون نتوانستیم در حوزه اشتغال از این ظرفیت استفاده مطلوبی کنیم.

فرماندار نوشهر توجه به صنعت حمل و نقل دریایی را بسیار مهم عنوان کرد و اظهار داشت: با توجه به تحولات در منطقه قفقاز و آسیای میانه، شرایط بندر نوشهر پویاتر و فعال‌تر می‌شود و بنابراین باید با توجه به قدمت بندر نوشهر و نیز موقعیت بسیار خوب این بندر در شمال کشور باید به گونه‌ای عمل کنیم تا شاهد رونق روزافزون اقتصادی باشیم.

به گزارش فارس، در این همایش 35 نفر از دریانوردان و آتش‌نشانان نمونه مازندران با اهدای لوح تقدیر، تجلیل شدند.

{jcomments off}