جهش تولید | پنج‌شنبه، ۶ آذر ۱۳۹۹

راه اندازی گشت ویژه حفاظت از اراضی کشاورزی در کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

راه اندازی گشت ویژه حفاظت از اراضی کشاورزی در کشور

به گزارش خبرنگار مهر، قباد افشار عصر دوشنبه در نشست مشترک با فرماندار نوشهر و مسئولان جهادکشاورزی غرب مازندران که در محل فرمانداری نوشهر برگزار شده بود گفت: آنچه که این روزها موجب نگرانی های زیادی در بخش کشاورزی و اراضی قابل کشت است تخریب و ساخت و سازهای بی رویه و غیرمجاز در اراضی کشاورزی مناطق روستایی و شهری است.

وی افزود: بیشترین تغییر کاربری های غیر مجاز مربوط به استان های مازندران، تهران، البرز، قزوین و گیلان است که روند نگران کننده ای دارد.

افشار اضافه کرد: آگهی های تبلیغاتی فروش زمین های تفکیک شده دارای مجوز قانونی در بهترین نقاط استانهای شمالی کشور بصورت اینترنتی و حتی با ارسال پیامک های انبوه از جمله موارد بارز و آشکار  فعالیت های سود جویانه ای که از سوی عده ای صورت می گیرد.

وی ادامه داد: عدم اجرای صحیح قانون،عدم برنامه ریزی هدفمند و عدم برخورد قاطعانه با افراد متخلف ازعوامل اصلی فعالیت های سودجویانه افراد درحوزه اراضی کشاورزی است.

افشار از راه اندازی گشت ویژه حفاظت از اراضی کشاورزی در کشور خبر داد و گفت: گشت ویژه حفاظت از اراضی کشاورزی بعد از تعطیلات بطور رسمی شروع به فعالیت می کند و در استان مازندران نیز دو شهرستان نوشهر و چالوس بصورت پایلوت برای اجرای این طرح انتخاب شدند.

وی افزود: پس از تکمیل طرح در دو شهرستان بصورت پایلوت، طرح گشت ویژه حفاظت از اراضی کشاورزی تا پایان سال در 15 شهرستان مازندران نیز در قالب 30 اکیپ گشت به اجرا در خواهد آمد.

وی در خصوص بودجه امور اراضی کشور در سال 93 خاطرنشان کرد: خوشبختانه بودجه 93 امور اراضی از رشد 5 برابری برخوردار بوده و در سال 93 میزان اعتبارات تا 400 میلیارد ریال افزایش یافته است و هیچ نگرانی در خصوص عدم تخصیص اعتبارات وجود ندارد.

رئیس سازمان امور اراضی کشور اظهار کرد: دولت همه ساله اعتباراتی را به بخش های مختلف بخصوص تسطیح و یکپارچه سازی اراضی اختصاص می دهد اما قسمت زیادی از این اعتبارات و تسهیلات مورد هزینه در طرح های تعریف شده هزینه نمی شود.

وی سند دار کردن اراضی کشاورزی جزو تفاهم نامه میان وزارت جهاد کشاورزی و سازمان ثبت اسناد کشور قلمداد و تصریح کرد: حمایت از بخش تولید و اتخاذ تصمیماتی در این باره در راستای جلوگیری از تخریب اراضی کشاورزی جزو اقدامات اساسی و جدی دولت است.

افشار به وجود اراضی در قطعات ده هکتاری در استان مازندران و ضوابط ویژه آن اشاره کرد و گفت : بر این اساس هرگونه تغییرات غیرمجاز و ساخت و سازها که از سال 85 تا به امروز در قطعات 10 هکتاری انجام گرفته باشد برابر قانون باید از بین بروند.

رئیس سازمان امور اراضی کشور تاکید کرد: در طول 8 سال گذشته بیش از 60 هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور تغییر کاربری یافته که با توجه به اینکه این آمار تنها بصورت رسمی در سازمان امور اراضی ثبت شده بطور حتم این مقدار خیلی بیشتر خواهد بود.