جهش تولید | چهارشنبه، ۱۲ آذر ۱۳۹۹

راه‎اندازی هر تخت ICU نیازمند 500 میلیون تومان اعتبار است - نمایش محتوای خبر

 

 

راه‎اندازی هر تخت ICU نیازمند 500 میلیون تومان اعتبار است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: هزینه تمام‌شده برای ایجاد و راه‌اندازی هر تخت ICU، بین 400 تا 500 میلیون تومان است.

راه‎اندازی هر تخت ICU نیازمند 500 میلیون تومان اعتبار است

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، قاسم جان‎بابایی پیش از ظهر امروز در حاشیه افتتاح 31 تخت ICU در مازندران هم‎زمان با یک‎هزار و 757 تخت در 50 دانشگاه علوم پزشکی و 200 شهر کشور که در بیمارستان قلب ساری برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: مازندران یکی از استان‎های پرتردد و گردشگرپذیر کشور است، لذا با توجه به وضعیت مخاطرات محیطی، شرایط اقلیمی و حادثه‌خیز بودن نیاز به راه‌اندازی این نوع تخت‌های درمانی دارد.

وی با بیان اینکه 31 تخت ویژه کودکان، نوزادان و بزرگسالان در بیمارستان‌های شهدای محمودآباد، آیت‌الله طالقانی چالوس، حضرت فاطمه زهرا (س) و زارع ساری، امام بهشهر، شهدای زیراب و شهدای بهشهر افتتاح شده‎اند، افزود: اما همچنان با کمبود تخت‎های ویژه در بیمارستان‎های مازندران مواجه هستیم که در برنامه‎های سال آینده دانشگاه علوم پزشکی این استان، افزودن تخت‎های ویژه در بیمارستان‎های قائم‎شهر، بوعلی و تنکابن در دستور کار قرار دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه از نظر کمی نیروی موردنیاز برای اداره یک تخت ویژه حداقل دو برابر تخت‌های عادی است، گفت: به‌ازای هر تخت ویژه، 4.2 نفر از پرسنل ماهر و کارآمد پزشکی و پرستاری نیاز است که در این زمینه نیز با کمبود نیروی انسانی مواجه هستیم.

این مسئول هزینه تمام‌شده برای راه‌اندازی هر تخت ICU را بین 400 تا 500 میلیون تومان اعلام و اظهار کرد: استقرار هر تخت نیازمند 60 تا 70 مترمربع فضای عمومی، پشتیبانی و اختصاصی است که وزارت بهداشت و درمان با صرفه‌جویی‌های سازمانی، برای تجهیز تخت‌های ویژه به‌ازای هر تخت، 100 میلیون تومان به دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور اختصاص داده‌است.

وی بیان کرد: تا ابتدای سال 94، در مجموع 4 هزار و 734 تخت مراقبت‎های ویژه در سطح بیمارستان‌های تابعه دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ایجاد شد، اما متولیان وزارت بهداشت بر این باورند که برای خروج از وضعیت بحران، به حداقل 2 هزار و 439 تخت ویژه نوزادان، کودکان و بزرگسالان در بیش از 192 شهرستان کشور نیاز داریم.

جان‌بابایی با اعلام اینکه با آماده‌سازی یک‎هزار و 757 تخت مراقبت‎های ویژه در مدت هشت ماه، 28 درصد به ظرفیت این تخت‌ها اضافه شد، افزود: این در حالی ‎است که ظرفیت ساخت ناوگان ICU کشور در برنامه عادی توسعه، تنها 200 تخت است، اما در شرایط فعلی با وجود کاهش درآمد کشور، روند ساخت آنها با سرعت هشت برابر در پیش گرفته شده‌است.

وی در پایان با بیان اینکه در حال حاضر 23 بیمارستان با 484 تخت درمانی ویژه، خدمات درمانی را به بیماران بستری در سراسر استان ارائه می‌دهند، گفت: 13 بیمارستان با 198 تخت CCU ،2 مرکز درمانی با 12 تخت PICU ،17 مرکز درمانی با 209 تخت ICU  و هفت مرکز درمانی با 65 تخت NICU در مازندران فعال هستند.

به گزارش فارس، افتتاح 31 تخت ویژه بیمارستان‎های تابعه دانشگاه علوم پزشکی مازندران، به‌صورت ویدئوکنفرانس و هم‌زمان با افتتاح متمرکز یک‎هزار و 757 تخت ویژه در 200 شهر کشور به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، در بیمارستان قلب ساری نیز انجام شد.