جهش تولید | جمعه، ۷ آذر ۱۳۹۹

راه‌های مبارزه با «شته‌» درختان میوه در مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

راه‌های مبارزه با «شته‌» درختان میوه در مازندران

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه شته‌ها سبب ریزش شکوفه‌ها و میوه‌ها می‌شود، راه‌های مبارزه با شته درختان میوه در استان را مطرح کرد.

راه‌های مبارزه با «شته‌» درختان میوه در مازندران

عبدالرحمن زاغی در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در شهرستان ساری، اظهار کرد: با توجه به مساعد شدن وضعیت آب و هوا در مازندران، فعالیت و افزایش جمعیت شته‌ها بر روی جوانه‌های نورسته مرکبات باغ‌داران باید به توصیه‌های کمیته پیش‌آگاهی و شبکه مراقبت استان توجه کنند.

وی افزود: شته‌ها حشرات کوچک با رنگ‌های سبز، سیاه و قهوه‌ای هستند که به‌طور معمول در پشت برگ‌ها و سرشاخه‌های جوان مرکبات با تراکم بالا مشاهده می‌شود و با تغذیه از شیره گیاهی سبب پیچیدگی برگ و سرشاخه، ترشح عسلک و دوده‌ای شدن برگ، سرشاخه و میوه، ضعف عمومی درخت، ریزش شکوفه‌ها و میوه‌های تازه تشکیل شده می‌شوند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: شته‌ها ناقل بیماری‌های ویروسی مانند تریستیزای مرکبات هستند.

زاغی با بیان اینکه برای مبارزه با شته‌ها، کاهش خسارت و جلوگیری از طغیان احتمالی آن باید باغ‌داران باید باغ‌های جوان زیر پنج سال و باغ‌هایی که مبارزه زمستانه در آنها صورت نگرفته است ممکن است بیشتر از سایر باغ‌ها مورد حمله و خسارت شته‌ها قرار گیرند.

وی اضافه کرد: در بسیاری از باغ‌ها، تراکم پایین شته‌ها توسط حشرات مفید مانند کفشدوزک‌ها، زنبورها، مگس‌های مفید و بالتوری‌ها کنترل شده و ضرورتی به مبارزه شیمیایی در این‌گونه باغ‌ها وجود ندارد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران خاطرنشان کرد: در صورت مشاهده تراکم بالای شته‌ها در باغ‌ها با هماهنگی کارشناسان حفظ نباتات و کلینیک‌های گیاه‌پزشکی و اخذ نسخه گیاه‌پزشکی مبارزه شیمیایی با شته کش‌های اختصاصی به باغداران توصیه می‌شود.

زاغی اظهار کرد: با توجه به حساسیت شکوفه‌های مرکبات از مصرف روغن امولسیون شونده مانند روغن ولک همراه با شته‌کش‌های توصیه شده خودداری و سم‌پاشی به‌صورت مه‌پاش با فشار کم انجام شود تا سبب ریزش شکوفه‌ها و میوه‌های تازه تشکیل شده نشود.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: برای حفظ و حمایت از حشرات مفید از مصرف سموم توصیه نشده خودداری شود و سعی شود سم‌پاشی در ساعات اولیه صبح و یا هنگام عصر انجام شود تا از صدمه به حشرات مفید و حشرات گرده افشان جلوگیری شود.

وی با تاکید بر اینکه برای جلوگیری از خطرات احتمالی سموم بر روی زنبور عسل، قبل از اقدام به مبارزه علیه شته‌ها به زنبورداران منطقه اطلاع‌رسانی شود.

زاغی خاطرنشان کرد: باغ‌داران برای پیشگیری از مسمومیت‌های احتمالی، رعایت نکات ایمنی شامل عدم خوردن و آشامیدن و سیگار کشیدن هنگام سم‌پاشی، پوشیدن لباس مخصوص سمپاشی و استفاده از ماسک، کلاه، عینک و شستن اعضای آلوده بدن بعد از پایان کار با آب و صابون توجه کنند.