جهش تولید | جمعه، ۲ آبان ۱۳۹۹

راه‌اندازی کمیته توسعه خوشه کسب و کار در مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

راه‌اندازی کمیته توسعه خوشه کسب و کار در مازندران

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، عباسعلی وفایی‌نژاد صبح امروز در جلسه کمیته توسعه خوشه صنعتی در استانداری مازندران اظهار داشت: خوشه صنعتی به منظور هم‌افزایی و ارتقای توان رقابتی بر پایه تعامل و همکاری گروه‌های تولید کننده برای افزایش بهره‌وری و در نهایت درآمد بیشتر است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی مازندران اظهار داشت: برای ورود در مقوله توسعه خوشه صنعتی می‌توان به کاهش هزینه‌های تولید و عملیاتی، ایجاد فرصت‌های همکاری بین رقبا، تسهیل تبادل اطلاعات و استفاده از تجربیات، دسترسی آسان به تأمین‌کنندگان، خدمات و منابع انسانی تخصصی و اجتناب از هدردادن منابع اشاره کرد.

وفایی‌نژاد افزود: کمیته استانی توسعه خوشه کسب و کار با هدف حمایت و ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی و به ریاست معاونت برنامه‌ریزی استانداری و رؤسای سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصاد و دارایی، اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی، میراث فرهنگی و گردشگری، جهادکشاورزی، بانک صنعت و معدن و شرکت شهرک‌های صنعتی تشکیل شده است.

وی بیان داشت: شرکت شهرک‌های صنعتی مازندران به عنوان متولی امر توسعه خوشه‌های صنعتی بوده که یک دهه فعالیت در این زمینه را آغاز کرد و با توجه به شرایط مختلف بر اساس توانمندی و اولویت، خوشه‌های صنعتی شناسایی و در مراحل توسعه در نظر گرفته می‌شوند.

وفایی‌نژاد تصریح کرد: خوشه صنعتی ادوات کشاورزی جویبار به عنوان نخستین خوشه صنعتی استان شناسایی شده که در سال 1387 به عنوان خوشه صنعتی برتر و نمونه کشور معرفی شد.

مدیرکل دفتر هماهنگی و امور اقتصادی استانداری مازندران نیز در این جلسه گفت: توسعه خوشه‌های صنعتی استان در واقع افزایش قدرت تولید، سازماندهی و ساماندهی فعالیت در قالب خوشه‌های صنعتی است.

حسن اسماعیلی خاطرنشان کرد: توسعه خوشه‌های صنعتی یکی از روش‌های رایج توسعه اقتصادی و صنعتی در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعـه بر اساس بهبود روش تولیـد و افزایش رقابت‌پذیری با بهره‌گیری از توانمندی‌های بومی و منطقه‌ای است.

مدیرکل دفتر هماهنگی و امور اقتصادی استانداری مازندران اظهار داشت: بحث توسعه خوشه‌های کسب و کار در استان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و ساماندهی و تشکیل خوشه‌های صنعتی موجب اعتماد متقابل در میان یک شبکه تولیدی می‌شود.