جهش تولید | دوشنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

ذخیره‌سازی 45 هزار تن پرتقال برای شب عید - نمایش محتوای خبر

 

 

ذخیره‌سازی 45 هزار تن پرتقال برای شب عید

عزیزالله شهیدی‌فر امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در ساری با اشاره به اینکه کشت پاییزه در مازندران شامل کلزا، گندم، جو، نباتات علوفه‌ای و سبزی و صیفی است، اظهار داشت: کاشت این محصولات صرفه اقتصادی برای کشاورزان به همراه دارد.

وی با بیان اینکه در بحث کشت گندم نسبت به سال گذشته 15 درصد افزایش سطح زیرکشت داریم، افزود: در حال حاضر سطح زیرکشت گندم در مازندران 59 هزار هکتار است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی مازندران با اشاره به اینکه حدود سه هفته برای کشت گندم باقیمانده است، تصریح کرد: با توجه به شرایط آب و هوایی انتظار می‌رود سطح زیر کشت خوبی برای این محصول در استان فراهم شود.

شهیدی‌فر یادآور شد: به‌ ازای کشت هر هکتار کلزا 1.5 میلیون تومان و به‌ ازای هر هکتار گندم و جو یک‌میلیون تومان تسهیلات برای جبران هزینه کاشت به کشاورزان مازندران اختصاص می‌یابد.

وی بیان‌ داشت: همچنین کود شیمیایی و بذر نیز به میزان کافی موجود است و از طریق مراکز جهادکشاورزی،کارگزاران بخش خصوصی و شرکت‌های تعاونی در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی مازندران، به کشت کلزا در حدود 5 هزار هکتار از اراضی مازندران اشاره کرد و گفت: در بحث محصولات پاییزه رضایت خوبی از کشت این محصول در استان وجود ندارد.

شهیدی‌فر، بحث خرید به موقع، خرید مناسب، بذر خوب با ضریب احتمال بالا و قیمت خوب و قابل رقابت با سایر محصولات زراعی را از دلایل کاهش سطح زیرکشت کلزا در استان عنوان کرد و ادامه داد: باید برنامه‌ریزی و مدیریت درست در سال زراعی جدید سطح زیر کشت کلزا در مازندران افزایش یابد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی مازندران با اشاره به برداشت 500 هزار تن نارنگی در مازندران، اظهار داشت: در حال حاضر برداشت پرتقال رو به اتمام است که پیش‌بینی می‌شود 800 هزار تن پرتقال امسال در استان برداشت شود.

شهیدی‌فر با بیان اینکه امسال از طریق سازمان تعاون روستایی ذخیره‌سازی 45 هزار تن پرتقال برای شب عید در دستور کار است، افزود: به‌ ازای هر کیلوگرم پرتقال 15 هزار ریال سردرخت و 25 هزار ریال زمان شب عید از باغداران خریداری می‌شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی مازندران خاطرنشان کرد: با توجه به پیش‌بینی هواشناسی مبنی بر کاهش دمای هوا و یخبندان توصیه کارشناسان این است که باغداران هرچه سریع‌تر نسبت به برداشت مرکبات باقیمانده اقدام کند تا به سرما و یخبندان برخورد نکند.

شهیدی‌فر با اعلام اینکه امسال آفت مگس میوه بسیار کم بوده و خسارتی وارد نکرده‌ است، اظهار داشت: همچنین سایر آفات و بیماری‌های مرکبات کنترل شده‌ است.

{jcomments off}