رونق تولید ملی | جمعه، ۲ اسفند ۱۳۹۸

دیار علویان - نمایش محتوای صدا

 

 

دیار علویان

نمایش رادیویی دیار علوی از یک روستا در منطقه رویان آغاز می شود که ظلم و جور در ان به غایت رسیده است ماموران حکومت ، دختری به نام تاج گل را برای دریافت باج و خراج به گروگان می گیرند مردمی که پیش از این ، از ظلم و جور به ستوه امده بودند دست به شورش و قیام می زنند.بزرگان منطقه سادات را برای رهبری قیام پیشنهاد می کنند که با استقبال مردم مواجه می شوند حسن بن زید که از نسل  حسن بن علی (ع) است برای رهبری انتخاب می شود او از ری به تبرستان امده و در روز عید فطر قیام را علنی می کند و بزرگان تبرستان با او بیعت می کنند  و سلیمان طاهر که حاکم تبرستان است پس از چندین شکست  در جنگ های متعدد پا به فرار می نهد اسپهبد قارن که حاکم بخش کوهستانی منطقه سوادکوه است ابتدا به جنگ حسن بن زید می اید ولی در نهایت او نیز تسلیم میشود و مورد بخشش حسن بن زید قرار می گیرد به این ترتیب نمایش دیار علوی با قرائت بخشنامه حسن بن زید به فرمانداران جدید منطقه و اعلام  وتبعیت ازسیره مولای متقیان علی (ع) در حکومت و تشکیل اولین حکومت شیعی در مازندران به پایان می رسد.

مدیرکل صدای استانها در دیدار از پشت صحنه این نمایش تاریخی گفت: این نمایش نشان از تاریخ چندصدساله این منطقه و مردم ولایتمدار استان مازندران دارد که درطول تاریخ علاقه و عشق وافری نسبت به خاندان اهل بیت داشتند و قطعاً به نمایش گذاشتن این پیشینه درخشان برای نسل جوان  ما تأثیر بسزایی دارد.

وی باتأکید براینکه مرکز مازندران ازجمله مراکز موفق و باتجربه در عرصه تولیدات نمایشهای رادیویی است، اظهارداشت: درگذشته ای نه چندان دورصدای مرکز مازندران باتولید نمایش سی سردار از سی استان کشور، قابلیت پخش درشبکه های استانی دیگر را داشته و مورد استفاده مراکز دیگر قرارگرفت.

معصومی فر به جایگاه صدای مرکز مازندران در بین مراکز استانها اشاره کرد و گفت: مرکز مازندران همواره جزو 5 مرکز کشور درعرصه های مختلف تولیدات رادیویی اعم از حرفه های تهیه کنندگی، نویسندگی، گویندگی، گزارشگری وصدابرداری و بخش های مختلف بود و درجشنواره های مختلف درخشش قابل توجهی داشت.  وی ادامه داد: ما درصدای مازندران با داشتن پتانسیلهای قوی و همکاران پرتلاش و علاقمند کارهای بسیار فاخرتری هم درعرصه تولید نمایشی و تولیدات عیرنمانشی که جزء تعهدات شبکه صدای استانهاست درآینده شاهد خواهدیم بود.

حمیدی مدیرکل صداوسیمای مرکز مازندران نیز ضمن قدردانی از همکاران دربخش معاونت صدا به بیان ویژگی های ولایت مداری مردم مازندران و حضور پرشور مردم استان درعرصه های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و... اشاره کرد و گفت: این حضورپرشور ریشه در ولایتمداری مردم منطقه دارد وی اظهارداشت:  رسانه استانی نیز درراستای سیاستهای سازمان و پیروی از منویات مقام معظم رهبری، بابهره گیری از ویژگی های بومی، به خلق آثار فاخر در زمینه های مختلف پرداخته که نمایش دیارعلویان نیز با همین اهداف هم اکنون درحال ضبط است
معاون صدای تبرستان نیز دراین مراسم گفت: خوشبختانه، پس ازتهیه و تولید نمایش های رادیویی دا، سی سردار، نیما و 19 سردار، نمایش  دیارعلویان پنجمین اثر فاخر است که درصدای مرکز مازندران تولید می شود. وی ادامه داد: درآینده نزدیک نیز درخصوص تاریخ مازندران و فرهنگ مازندران پس از تحقیق و پژوهش آثار بیشتری به منصه حضور برسانیم.

گفتنی است: «دیار علویان» عنوان نمایشی است به کارگردانی رحمان قدمی و تهيه کنندگی علیرضا دهقان و مهدی اوشیب نتاج در 14 قسمت 30 دقیقه ای با هدف ارشادی تربیتی و موضوع تاریخی از صدای مرکز مازندران تهیه می شود.
شروع این نمایش رادیویی از جشن عروسی یک روستا در منطقه رویان شهرستان نوراست که دختری به نام تاج گل برای دریافت باج و خراج توسط مأموران حکومتی به گروگان گرفته می شود. مردم روستا که پیش از این از ظلم و جور مأموران حاکم وقت سلیمان طاهر به ستوه آمده بودند، با انتخاب رهبری از بزرگان سادات به نام حسن بن زید که از نسل حسن بن علی (ع) است، دست به شورش و قیام می زنند.

دیارعلویان درصدای تبرستان، حوادث و وقایع زمان جنگ که بین بزرگان تبرستان به رهبری حسن بن زید و سلیمان طاهر حاکم تبرستان به وقوع پیوسته ونیز چگونگی تشکیل اولین حکومت علوی در مازندران را به نمایش می گذارد.
به گزارش روابط عمومی شبکه تبرستان، مینا اسداللهی دراین نمایش تاریخی نویسندگی و مهدی اوشیب نتاج صدابرداری می کند، مشاورتاریخی سیروس مهدوی از اساتید دانشگاه و مبین بوی افراز ونرگس موسی پور افکتور این نمایش هستند.  و همچنین کیومرث حنیفی، مهران زنجانی، سکینه میرمعصوم، مبین بوی افراز، مهدی رضایی، ابوالفضل شانه بندپور، لیلا تورانی، مریم آقاجانی، نرگس موسی پور،  کیومرث لشکری، آرش فروزانی، الهه جباری، سعید نعمتیان، زینب احمدی، علی شیدایی فر، مهیار بریمانی، حسین شیدایی فر، جان ا... ولی زاده، بهروز اقیان دراین نمایش ایفای نقش می کنند.

 پربيننده ترين توليدات راديو

جدیدترین تولیدات رادیو