جهش تولید | چهارشنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۹

دومین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی در تهران برگزار می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

دومین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی در تهران برگزار می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس از آمل به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد آیت‌الله آملی، فرزاد نجفی پس از بازدید از امکانات دانشگاه آزاد اسلامی واحد آیت‌الله آملی در جمع اعضای هیئت رئیسه این واحد دانشگاهی حاضر شد و اظهار داشت: پژوهشکده گیاهان و مواد اولیه دارویی دانشگاه شهید بهشتی با مجوز سازمان توسعه صنعت ملل متحد (UNIDO) و در راستای نیاز کشور برای استفاده بهینه از گیاهان دارویی بومی ایران تأسیس شده است.

نجفی با بیان اینکه در سال‌های اخیر رویکردی همه جانبه جهت استفاده از داروهایی با منشا طبیعی و به ویژه گیاهی در میان مردم به‌وجود آمده است، تصریح کرد: بخش عمده‌ای از داروهای عرضه شده در برخی از کشورهای جهان را داروهای با منشا گیاهی و طبیعی تشکیل می‌دهند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر اتحادیه اروپا بزرگ‌ترین مصرف‌کننده گیاهان دارویی است و حدود پنج سال است که محصولات گیاهان دارویی شرکت دانش بنیان زیر نظر دانشگاه شهید بهشتی به اروپا صادر می‌شود.

این مسئول بیان داشت: دومین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب سنتی ایران با همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از هفتم تا دهم مهر ماه سال جاری در مصلی امام خمینی(ره) تهران برگزار می‌شود.

نجفی خاطرنشان کرد: نقش صنعت گیاهان دارویی در توسعه کشور با استفاده از روش‌های نوین و آخرین دستاوردها و پیشرفت‌های حاصله در زمینه گیاهان دارویی و سایر فرآورده‌های طبیعی، فرصت‌های نوین اشتغال‌زایی و کارآفرینی در این نمایشگاه معرفی می‌شود.

دبیر شبکه ملی پژوهش و فناوری گیاهان دارویی نیز بیان داشت: این واحد دانشگاهی امکانات بسیار مناسبی در زمینه زیربنایی فراهم کرده است.

پیمان صالحی از راه‌اندازی رشته فیتو شیمی در واحد آیت‌الله آملی تقدیر کرد و گفت: این رشته از آن دسته رشته‌هایی است که مورد توجه قرار گرفته است و در حال حاضر وزارت علوم تحقیقات و فناوری برای این رشته بورس خارج از کشور نیز گذاشته است.

صالحی هرگونه سرمایه‌گذاری درباره گیاهان دارویی برای آینده این دانشگاه را مناسب ارزیابی کرد و بیان داشت: توصیه می‌کنم در این حوزه سرمایه‌گذاری به واسطه تنوع در این رشته به گونه‌ای صورت گیرد که حلقه‌های مختلف گیاهان دارویی به هم وصل شود.

وی طرح واحد آیت‌الله آملی را برای تبدیل شدن به قطب گیاهان دارویی در میان واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی کشور را نقطه عطفی در فعالیت‌های واحد دانشگاهی دانست، بیان داشت: گیاهان دارویی میراثی با ارزش برای سلامت جامعه بشری محسوب می‌شوند و در نقشه 20 ساله کشور توجه ویژه‌ای به توسعه این حوزه شده است.

این مسئول با اشاره به اهمیت راه‌اندازی شرکت‌های دانش بنیان و تاکید مقام معظم رهبری برای تاسیس 20 هزار شرکت دانش بنیان اظهار داشت: سیاست جدید کشور بالا بردن و حمایت از شرکت‌های نوپایی است که دارای نوآوری هستند.

صالحی از عضویت واحد آیت‌الله آملی در شبکه ملی پژوهش و فناوری گیاهان دارویی استقبال کرد و ابراز امیدواری کرد مراحل بررسی عضویت این دانشگاه به سرعت مورد بررسی قرار گیرد.