سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

دومین جشنواره ملی اقوام ایرانی در نوشهر آغاز به‌کار کرد - نمایش محتوای خبر

 

 

دومین جشنواره ملی اقوام ایرانی در نوشهر آغاز به‌کار کرد

دومین جشنواره ملی اقوام ایرانی با هدف حفظ و اشاعه فرهنگی بومی و محلی اقوام در حالی در نوشهر آغاز به کار کرد که گرفتن کره از دوغ به صورت زنده در قالب «تِلِم ‌زنی» به نمایش درآمد و مورد استقبال واقع شد.

دومین جشنواره ملی اقوام ایرانی در نوشهر آغاز به‌کار کرد

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان نوشهر، دومین جشنواره ملی فرهنگ بومی محلی اقوام ایرانی با حضور مسئولان، مردم، مسافران و گردشگران در منطقه تفریحی و توریستی ساحل سیترای نوشهر برگزار شد.

در این مراسم که جمع کثیری از مردم و گردشگران حضور داشتند، فرماندار نوشهر پس از افتتاح رسمی این جشنواره از بخش‌های مختلف نمایشگاهی آن بازدید کرد و سپس به محل برگزاری ویژه برنامه‌های دومین جشنواره ملی فرهنگ بومی محلی اقوام ایرانی رفت و از نزدیک نظاره‌گر اجرای برنامه‌های موسیقیایی بومی و محلی مازندرانی، گیلانی و نوروزی‌خوانی شد.

پیش از افتتاح رسمی دومین جشنواره ملی فرهنگ بومی محلی اقوام ایرانی، فضای نمایشگاهی این جشنواره همراه با نوای طبل و سرنا برای بازدید عموم مردم و گردشگران دایر بود و استقبال بسیار پرشور و گرمی از آن به عمل آمد.

فضای غرفه‌ها نمایان‌گر زندگی پر از مهر و محبت و صمیمت روستائیان مناطق به ویژه بخش کجور بود که در آن انواع ابزار و آلات سنتی، منسوجات، صنایع دستی، محصولات غذایی دیده می‌شد.

در برخی از غرفه‌ها نیز پخت آش و نان محلی فضای دومین جشنواره ملی فرهنگ بومی محلی اقوام ایرانی عطرآگین کرد و در غرفه‌ای دیگر اقوام روستایی بخش کجور اقدام به «تِلِم ‌زنی» و گرفتن کره طبیعی در همان محل کردند و طراوت و لطافت جشنواره افزود.

دومین جشنواره ملی فرهنگ بومی محلی اقوام ایرانی در نوشهر فردا و پس فردا نیز با برنامه‌های بسیار متنوع و شاد بومی و محلی ادامه دارد و در نهایت روز یازدهم فروردین با برگزاری مراسم اختتامیه به کار خود پایان می‌دهد.

در حاشیه این نمایشگاه دبیر دومین جشنواره ملی فرهنگ بومی محلی اقوام ایرانی در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: این جشنواره به همت شهرداری، شورای شهر نوشهر، ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نوشهر، بخشداری کجور و سایر علاقه‌مندان به فرهنگ و سنن بومی و محلی برگزار شد.

مجید خزایی افزود: هدف از برگزاری این جشنواره حفظ فرهنگ، سنن، آداب و رسوم بومی و محلی و احیاء آن بخش از دست رفته این فرهنگ‌ها و سنت‌های بومی و محلی همراه با ترویج و اشاعه آن به جامعه و نسل حاضر نوجوان و جوانان به عنوان میراث‌داران آینده فرهنگ‌ پیشینیان است.

شهردار نوشهر نیز درباره این جشنواره اظهار کرد: این جشنواره برای حفظ اشاعه فرهنگ‌ و آداب و رسوم بومی و محلی گذشتگان ما و از طرفی نیز ایجاد فضایی شاد و با نشاط همراه با موسیقی‌ها و اشعار محلی اقوام است.

فرهاد شیخ‌الاسلامی با بیان اینکه کار شهرداری فقط مسائل عمرانی شهر نیست، گفت: پرداختن به امور فرهنگی از دیگر دغدغه‌های شهرداری نوشهر است به طوری که در سال 94 علاوه بر برگزاری نخستین دوره جشنواره ملی فرهنگ بومی محلی اقوام ایرانی، در برگزاری همایش ملی شب‌نشان نیما و جشنواره ملی گل ارکیده نیز بسیار پر رنگ ظاهر شد و این برنامه‌های فرهنگی در قالب یک تقویم در شهرداری نوشهر تدوین و همه ساله اجرا می‌شود.