جهش تولید | شنبه، ۱۶ فروردین ۱۳۹۹

دولت با قیمت مناسب برنج را از کشاورزان خریداری می‌کند - نمایش محتوای خبر

 

 

دولت با قیمت مناسب برنج را از کشاورزان خریداری می‌کند

به‌گزارش خبرگزاری فارس از بابل، کاوه خاکسار در بازدید از اتحادیه تعاونی روستایی و مرکز خرید برنج توافقی دولت در بابل اظهار داشت: هدف از بازدید امروز نظارت بر روند اجرا طرح نظارتی خرید برنج توافقی دولت از کشاورزان و تولیدکنندگان داخلی است.

وی افزود: با اجرای این طرح در صدد ایجاد اطمینان به کشاورزان درباره خرید محصولات کشاورزی آنها و جلوگیری از ضررهای احتمالی به بخش کشاورزی و حمایت از اقتصاد داخلی هستیم.

مدیرکل دفتر غلات، حبوبات و نباتات علوفه‌ای وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه این طرح جلوی رکود بازار را خواهد گرفت، بیان داشت: برای جلوگیری از فعالیت افراد سودجو در قبال خرید محصولات کشاورزی به قیمت پایین از تولیدکننده، دولت در راستای حمایت از بخش تولید داخلی اقدام به خرید توافقی برنج با قیمت مناسب کرده است.

خاکسار با اشاره به اینکه هدف اصلی خرید نیست، تصریح کرد: هدف ایجاد اعتماد در بین کشاورزان، خروج از رکود بازار و ترویج فرهنگ استفاده از تولید داخلی در کشور بوده است.

وی اظهار داشت: با وجود مشقت زیاد کشاورزان در تولید محصول برنج شاهد سیر نزولی قیمت این محصول استراتژیک در زمان عرضه محصول به بازار بودیم که برای جلوگیری از این امر دولت اقدام به خرید تضمینی برنج کرد.

مدیرکل دفتر غلات، حبوبات و نباتات علوفه‌ای وزارت جهاد کشاورزی گفت: برنج داخلی به سبب کیفیت مرغوب و سلامت غذایی به راحتی قادر به رقابت با برنج خارجی است و مردم فهیم کشور نیز به این مزیت توجه کافی خواهند داشت.

خاکسار با اشاره به اینکه هدف اصلی دولت ارائه برنج داخلی در سبد کالای غذایی خانوار است، خاطرنشان کرد: باید تدابیری اندیشه شود تا ارگان‌های دولتی از جمله نیروهای مسلح، فرهنگیان و دیگر نهادها به جای برنج خارجی برنج داخلی توزیع کنند.

این مسئول ملاک دولت را خرید برنج کیفی برشمرد و اذعان داشت: مراکز خرید از تحویل و خرید برنج مخلوط خودداری کرده زیرا این امر خیانت به بخش کشاورزی و تولید داخلی است.

وی خواستار نظارت کافی در خرید برنج مرغوب داخلی شد و افزود: مخلوط کردن برنج خارجی با برنج داخلی ضربه سختی به بخش تولید داخلی وارد کرده و همچنین جایگاه خود را در سبد کالای مصرف کننده از دست می‌دهد.