جهش تولید | جمعه، ۹ خرداد ۱۳۹۹

دوره هنرستان‌ از سال آینده 3 ساله می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

دوره هنرستان‌ از سال آینده 3 ساله می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس از بابلسر، سید محسن مقدم حسینی پیش از ظهر امروز در همایش آموزش همراه با تولید هنرستان‌ها که در سالن اجتماعات دانشگاه امام علی شهرستان بابلسر در حال برگزاری است، اظهار داشت: سند افق 1404 به دنبال ارتقا جایگاه ایران به رتبه نخست منطقه است.

وی با بیان اینکه یکی از مجموعه‌های فعال که در این زمینه می‌تواند کارساز شود،آموزش و پرورش است، تصریح کرد: شعار قانون اساسی آموزش و پرورش تحول بنیادین است و این سند تحول اساسی را محور آموزش و پرورش می‌داند.

این مسئول یکی از مهم‌ترین زیر نظام برنامه ملی درسی را توجه به فنی‌وحرفه‌ای اعلام کرد و گفت: از سال آینده طبق برنامه درسی ملی، نظام 6.3.3 محقق می‌شود.

حسینی اضافه کرد: با تحقق این امر هنرستان‌ها سه ساله می‌شوند و یک سال به پایه هنرستان‌ها اضافه می‌شود.

مدیرکل آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه با سه ساله شدن هنرستان‌ها با یک سوم کمبود فضای آموزشی مواجه می‌شویم، گفت: باید مدیران از اکنون به فکر ایجاد فضای آموزشی شوند.

این مسئول با بیان اینکه جذب و نگهداشت دانش‌آموز در هنرستان‌ها نیاز به توجه ویژه دارد،تصریح کرد: یکی از مشکلات جامعه ما این است که رضایت جامعه را بر مصلحت مردم ترجیح می‌دهیم.

وی با اشاره به اینکه از تعداد 15 برگزیده جشنواره خوارزمی هشت نفر از برگزیدگان هنرستان‌ها بودند،افزود: با وجود همه مشکلاتی که در هنرستان‌ها وجود دارد برای توانمندی افراد نیاز است آنها را به سوی هنرستان‌ها سوق داده شوند.

حسینی با بیان اینکه اشتغال در جامعه به مفهوم این نیست که هر فارغ‌التحصیل هنرستانی بلافاصله مشغول به کار شود، خاطرنشان کرد: بلکه به این معنی است که فارغ‌التحصیلان ما این توانایی را کسب کنند و از هنر و دستان خود ارتباط برقرار کنند و اگر جامعه به آنها پیشنهاد کاری دهد، بتوانند آن را انجام دهند.

وی با اعلام اینکه در حال حاضر 20 میلیون شاغل در جامعه مشغول به کار هستند، تصریح کرد: 74 درصد از آنها با دست کار می‌کنند.

مدیرکل آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با تاکید به جابه‌جایی امکانات و تجهیزات آموزشی خاطرنشان کرد: زمینه‌ای فراهم شود تا مدیران هنرستان‌ها امکانات و تجهیزاتی که مورد استفاده آنها قرار نمی‌گیرد را در اختیار مدارس دیگر قرار دهند و امکانات و تجهیزات مربوط به هنرستان خود را تامین کنند.

این مسئول با اعلام اینکه تا یک دهه دیگر تجهیزات و امکانات دیگر در هنرستان‌ها به وجود نمی‌آید،گفت: اولویت هنرستان‌ها باید استفاده از توانایی بیرونی باشد.

حسینی با بیان اینکه با فرهنگ‌سازی درست می‌توانیم آموزش هنرستان را به جایگاه واقعی خود برسانیم،اظهار داشت: با تبلیغات، برگزاری جلسات در هنرستان‌ها، تجلیل از برگزیدگان کنکور و هنرستان‌ها این فرهنگ‌سازی در جامعه ایجاد می‌شود.

مدیرکل آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه در هنرستان‌ها بیشتر توانایی کشاورزی مورد توجه قرار می‌گیرد، گفت: شاخه‌های دیگر هنرستان نیز مورد توجه قرار گیرد و از توانمندی‌های آنها استفاده کرد.