جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

دهیاران شرایط را برای توسعه روستاها و جذب مشارکت مردم مهیا کنند - نمایش محتوای خبر

 

 

دهیاران شرایط را برای توسعه روستاها و جذب مشارکت مردم مهیا کنند

به گزارش خبرگزاری فارس از آمل، اصغر رستمی صبح امروز در نشست دهیاران این شهرستان با اشاره به بیانات امام علی(ع) ابراز داشت: آن حضرت فرمودند که بهترین مردم کسی است که به مردم سود برساند که در این میان دهیاران و اعضای شورای اسلامی روستاها یکی از مصادیق این حدیث بزرگ هستند.

وی با بیان شانزدهمین سال تصویب قانون دهیاری‌ها در کشور بیان داشت: دهیاران باید شرایط را برای توسعه روستاها و جذب مشارکت مردم مهیا کنند.

رستمی با اعلام اینکه دهیاری‌ها در راستای توسعه روستایی بعد از انقلاب با رویکرد محرومیت‌زدایی فعالیت دارند، گفت: امام امت با فرمان تشکیل شوراهای اسلامی روستاها که توسط جهاد سازندگی وقت اجرایی شد به فکر توسعه و توجه بیشتر به روستانشینان بودند.

معاون دهیاری‌ها و شوراهای اداره کل امور روستایی  استانداری مازندران گفت: در سال 1377 با تصویب ایجاد نهاد دهیاری‌ها پیشرفت‌های بسیار خوبی را شاهد بودیم که این امر در حوزه مدیریتی، ساختاری، اجرایی، عمران و آبادانی مشاهده شده است.

رستمی شرایط لازم برای توسعه روستاها را وجود دهیار و شارهای اسلامی دانست و گفت: جلب رضایت و مشارکت مردمی در انجام امورات از شرایط کافی است.

وی با اعلام اینکه دهیاران باید هنر ایجاد اعتماد در بین مردم را با خدمات‌رسانی و کار داشته باشند، تصریح کرد: باید خدمات و فعالیت‌های سازنده دهیاران در بین مردم به چشم بیاید.

این مسئول با تاکید اینکه شوراها و دهیاران باید در تعامل با یکدیگر قرار گیرند، اذعان داشت: شورا به عنوان مدیر ارشد روستا بوده و دهیار بازوان اجرایی آنها است.

رستمی با اعلام اینکه رهبر انقلاب خودکفایی و عدم وابستگی به کشورها و دولت‌های دیگر را از مولفه‌های اقتصاد مقاومتی مطرح کردند، عنوان کرد: این دو عامل جز در روستاها میسر نیست.

وی اضافه کرد: از دهه 1335 به بعد با اصلاحات اراضی و صنعتی شدن مهاجرت از روستاها به شهر شدت پیدا کرده و این امر به بحث کشاورزی و اشتغال ضربه زیادی زد زیرا اشتغال در بخش کشاورزی و تولید را به سوی اشتغال در بخش خدمات برد تا مشکلات زیادی در حوزه خودکفایی و توسعه کشور ایجاد شود.

رستمی تصریح کرد: حفظ امانت، انجام هرچه بهتر وظایف، رعایت قانون و مقررات در جهت توسعه روستا در فعالیت‌های دهیاران لحاظ شود.