سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

دهیاران در ساخت وسازهای روستاها نظارت ضابطه ای اعمال کنند - نمایش محتوای خبر

 

 

دهیاران در ساخت وسازهای روستاها نظارت ضابطه ای اعمال کنند

دهیاران باید در ساخت و سازهای روستاها از برخورد سلیقه ای پرهیز و نظارت ضابطه ای اعمال کنند.
به گزارش خبرنگار ایرنا ، ˈ علی نبییان ˈ عصر چهارشنبه در چهارمین همایش بررسی فرصت های های اقتصادی و توسعه روستاهای مازندران در آمل افزود : متاسفانه برخی دهیاران برای کسب درآمد پروانه ساختمانی برای خارج از بافت روستایی و یا اماکن عمومی صادر می کنند که این اقدام خارج از ضابطه برای ساکنان روستا در آینده مشکل ایجاد خواهد کرد.

وی ادامه داد : انتقاداتی که در سال های اخیر از ساخت و سازهای بی رویه و خارج از چارچوب قانونی در روستاهای مازندران صورت می گرفت ، وارد است و این مشکل باید توسط اعضای شورای اسلامی ، دهیاران و اهالی روستاها متعهدانه کنترل و پیشگیری شود.

معاون استاندار مازندران با بیان اینکه توسعه و عمران روستاها توسط خود مردم و همکاری آنان در رعایت قوانین و مقررات ابلاغی دستگاه های اجرایی ذیربط به شوراها ود هیارهای قابل تحقق است، گفت : هر چند قبول داریم که منابع اعتباری مازندران محدود است و حتی پاسخگوی نیازهای استان هم نیست ، اما برخی برنامه ها مشارکتی و با تعامل در روستاها قابل اجرا است.

وی با اشاره به اینکه فعال شدن تعاونی ها در روستاها می تواند در شتاب بخشیدن به توسعه اقتصادی روستاها کمک کند، اضافه کرد : شوراهای اسلامی و دهیاری های مازندران می توانند با تشکیل تعاونی ها از مشارکت مردمی برای عمران وآبادانی روستا بهره بگیرند.

او معضل جمع آوری ، دفن و مدیریت زباله در روستاهای مازندران را از دیگر مشکلات موجود و مدیریت نشده در این استان معرفی کرد و ادامه داد : دهیاران می توانند با تدبیر و فعال کردن بخش تعاونی این مشکل را مدیریت و به شکل اصولی رفع کنند.

ˈ رضا آزادی کناری ˈ مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری مازندران هم در این همایش از فعالیت 58 شرکت تعاونی دهیاری ها در این استان خبر داد و گفت : شرکت های تعاونی می توانند به عنوان بازوان دهیاران با توانمندسازی و جذب روستاییان به عنوان عضو ظرفیت بالای روستاها را فعال کنند.