جهش تولید | جمعه، ۸ اسفند ۱۳۹۹

دماوند کمتر از 5 هزار کوهنورد خارجی دارد - نمایش محتوای خبر

 

 

دماوند کمتر از 5 هزار کوهنورد خارجی دارد

به گزارش خبرگزاری فارس از آمل، محمود نائیجی در جلسه هیئت کوهنوردی این شهرستان با اعلام اینکه قله دماوند با 5 هزار و 619 متر ارتفاع سالانه کمتر از 5 هزار کوهنورد خارجی برای صعود از آن استقبال می‌کنند، بیان داشت: این در حالی ‌است که قله فوجی‌یاما با 3 هزار و 776 متر سالانه پذیرای 500 هزار کوهنورد خارجی است.

وی با تاکید بر اینکه فاصله زمانی این کوهنوردان از فرودگاه تهران با قله دماوند حدود 90 کیلومتر است، اظهار داشت: این فاصله زمانی در کشور ما نسبت به قله فوجی‌یاما کمتر است و این به دلیل عدم امکانات کوهنوردی و نبود کمپ‌ها و ایستگاه‌ها در مسیرها برمی‌گردد.

نائیجی با بیان اینکه در دوره قبل در زمینه امکانات کوهنوردی قله دماوند رایزنی‌هایی صورت گرفته بود، افزود: در دولت گذشته به بررسی پاره‌ای از موانع و مشکلات رسیدگی شد اما این قله همچنان با کمبودهایی مواجه است.

این مسئول در اشاره به ساخت سالن سنگ‌نوردی از احداث یک مجموعه ورزشی سه طبقه بیان کرد و گفت: این سالن با ظرفیت 400 صندلی در سه طبقه سالن سنگ‌نوردی، سالن وزنه‌برداری و سالن کنفرانس در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه تاکنون 280 میلیون تومان برای ساخت این سالن اعتبار تخصیص یافته است، ابراز داشت: عملیات اجرایی آن در سال 88 با فضایی به مساحت 600 متر مربع آغاز شده که هم‌اکنون با 43 درصد پیشرفت فیزیکی در دست اجراست.

نائیجی با تاکید براینکه امسال برای ادامه کار 170 میلیون تومان اعتبار به تصویب رسیده است، یادآور شد: هم‌اکنون نیاز به 500 میلیون تومان اعتبار است.

سرپرست اداره ورزش و جوانان شهرستان آمل خاطرنشان کرد: مهم‌ترین مشکل این اداره عدم بودجه و تامین آن برای اجرای پروژه‌های عمرانی ورزشی است.

رئیس انجمن کوهنوردی شهرستان آمل نیز با بیان اینکه بیشترین ارتفاعات کوهنوردی کشور در قله دماوند وجود دارد، افزود: با توجه به این ارتفاع فدراسیون باید نسبت به سالن سنگ‌نوردی شهرستان توجه بیشتری داشته باشد.

قدرت‌الله رجایی با ابراز تاسف از روند ساخت تنها سالن سنگ‌نوردی در شهرستان آمل بیان داشت: مسئولان استانی و کشوری با وجود بزرگ‌ترین قله کشور این شهرستان باید نسبت به تسریع ساخت این سالن گام بردارند.

وی با تاکید بر اینکه در این استان و شهرستان بسیاری از جوانان علاقه‌ بسیاری به رشته سنگ‌نوردی و صخره‌نوردی دارند، اظهار داشت: دستگاه‌های اجرایی برای تقویت این علاقه‌مندی باید همه توان و تلاش خود را بکار برند.