سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

دل گپ - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

دل گپ

Loading the player...

برنامه ای در راستای حفظ و اعتلای فرهنگ، ادب و هنر بومیِ مازندران ؛به تهیه کنندگی مهدی رزاقی که پنجشنبه ها از ساعت 21:22 به مدّت 45 دقیقه از سیمای مرکزپخش می شود.
     يكي از زباهاي محلّي كه بيشتر از ساير لهجه‌ها، راه تكامل را پيموده و در حقيقت بعد از زبان فارسيِ دري داراي اهميّت بسيار زياد شد، زبان تبري (مازندراني) است
از دويست سال پيش به اين طرف، بخصوص در دهه‌هاي اخير، شعر مازندراني يا همان شعر تبري و به‌ويژه، ترانه، به بلوغ چشمگيري در فرم و محتوا دست يافت و امروزه اين شعر و ترانه، حامل بديع‌ترين و زيباترين تجليات روح آدمي است، چه سروده‌هاي روستاييان در موقع كشت و كار، با بيان صميمي و طبع آرام؛ و چه ترانه‌هايي كه توسط شاعران و آهنگسازان برجسته‌ي استان و خوانندگانِ دلبسته به زبان تبري به‌وجود آمده است، همه و همه بيانگر رشد و تعاليِ شعر و زبان و ترانه‌ي تبري است.
توانايي‌هاي بالقوه‌ي اين زبان در پهنه‌ي شعر و ترانه، آن را در جايگاه ويژه‌اي از منظر پژوهش‌هاي زباني و برنامه‌سازی در عرصه‌ی رسانه‌های تصویری و شنیداری قرار داده است.
برنامه به شکل مسابقه، بین سه نفر شرکت‌کننده در سه بخش مسابقه‌ای و ده آیتم، با حضور مجری کارشناس و داوران برنامه اجرا می‌شود.
در هر برنامه 3 شرکت کننده حضور دارند که از این 3 نفر ،شخصی که حدنصاب نمره را کسب کند،  به مرحله‌ی بعدی می‌رود؛ سپس  برگزیده های این این مرحله  با هم مسابقه می دهند و کسانی که که حد نصاب نمره  را بدست آوردند  ؛ به مرحله سوم (نیمه نهایی ) راه پیدا می کنند . که بعد در این مرحله شرکت کنندگانی که بالاترین  نمره را کسب کردند به فینال راه پیدا می کنند .
این برنامه ادبی بخشهای متنوعی دارد از جمله:
کلام مجری_ کارشناس _مشاعره موضوعی بین سه گروه_معرفی شاعر یا ادیب بنام مازندرانی _آیتم شعرسازی با تصویر پیشنهادی یا واژه_ چیستان_معرفی خوانندگان و نوازندگان _ضرب‌المثل_آیتم شعر طنز محلّی به دلخواه شاعر شرکت‌کننده و....

 


 

سال تولید: 1395

تهیه کننده:مهدی رزاقی
مجری:وحید داناجواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
سلام میشه برنامه "7 مهر" دل گپ رو برام ارسال... محمد ۱۳۹۷/۰۷/۱۹ ۰۸:۴۷
سلام برای ثبت نام و شرکت در برنامه ی دله گپ به کجا... ebi ۱۳۹۵/۰۶/۷ ۰۲:۴۴
باسلام لطفا با شماره 33062230 تماس گرفته شود . سید حسن حسینی ۱۳۹۵/۰۶/۷ ۱۱:۰۴

محمد
سلام
میشه برنامه "7 مهر" دل گپ رو برام ارسال کنین؟؟
.......................................................
لطفا به ارشیو مرکز مراجعه کنید
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۷/۰۷/۱۹ ۰۸:۴۷
سید حسن حسینی
باسلام لطفا با شماره 33062230 تماس گرفته شود .
+1 (1 رای)
پست شده در ۱۳۹۵/۰۶/۷ ۱۱:۰۴ در پاسخ ebi
ebi
سلام برای ثبت نام و شرکت در برنامه ی دله گپ به کجا باید مراجعه کرد؟
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۵/۰۶/۷ ۰۲:۴۴