جهش تولید | پنج‌شنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۹

دلایل کاهش صادرات محصولات کشاورزی از مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

دلایل کاهش صادرات محصولات کشاورزی از مازندران

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: تعرفه‌های زیاد و طولانی بودن مراحل بوروکراسی صادرات و واردات کالا از جمله دلایل کاهش صادرات محصولات کشاورزی است.

دلایل کاهش صادرات محصولات کشاورزی از مازندران

دلاور حیدرپور امروز در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فارس در ساری درباره دلایل کاهش صادرات برخی از محصولات کشاورزی استان، اظهار کرد: رویکرد غیر‌حرفه‌ای برخی تجار ایرانی در مواجهه با بازارهای جدید و نگاه کوتاه‌مدت صاحبان کسب و کار، صادرکنندگان و رقابت منفی و مخرب فعالان حوزه صادرات در بازار هدف، درون‌گرا بودن اقتصاد ایران و عدم تطابق قیمت برخی کالا‌های صادراتی ایران با قیمت‌های متقاضیان و رقابتی نبودن صادرات کالا از سوی ایران و ثابت نبودن نرخ آن ازجمله دلایل کاهش صادرات محصولات کشاورزی است.

وی افزود: وجود موانع بازدارنده برای توسعه تجارت مانند تعرفه‌های زیاد و متنوع گمرکی و طولانی بودن مراحل بوروکراسی صادرات و واردات کالا، ضعف ساختاری برای هدایت تجار، صنعت‌گران و صادرکنندگان خدمات فنی، فعالیت‌های محدود حوزه بازاریابی، بازارشناسی، بازاررسانی، اطلاع‌رسانی و امور نمایشگاهی در کشور روسیه از سوی فعالان اقتصادی کشور و نبود شناخت مناسب از ظرفیت‌های اقتصادی کشور‌ها از یکدیگر از دیگر دلایل کاهش صادرات است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران تصریح کرد: پایین بودن دانش فنی صادرکنندگان از فیزیولوژی پس از برداشت محصولات کشاورزی، تعدد مراکز تصمیم‌گیر و موانع مربوط به بخش خصوصی و بنگاه‌ها، مشکلات حمل و نقل و افزایش هزینه‌های حمل و نقل، افزایش نرخ ارز دولتی که در واردات مواد اولیه مورد نیاز برای تولید کالاهای داخلی مورد نیاز است، ضعف سیستم بانکی در برقراری و تسهیل روابط تجاری و اقتصادی و عدم برخورداری از استراتژی صادراتی و برنامه مدون از مشکلات صادرات محصولات کشاورزی است.

این مسؤول فقدان پوشش مناسب خطرات بازار از سوی بیمه‌ها، قطع مشوق‌های صادراتی، اعمال مالیات بر ارزش افزوده، بالا بودن نرخ تسهیلات بانکی برای صادرکنندگان و تغییر قوانین و تعرفه‌ها در گمرک کشورهای هدف را از دلایل کاهش صادرات محصولات کشاورزی اعلام کرد.

حیدرپور به راهکارهای مهم در صادرات محصولات کشاورزی اشاره کرد و افزود: روند افزایش صادرات منوط به حمایت از تولید‌کنندگان، صادر‌کنندگان و بسترسازی‌های لازم در جهت رسیدن به نقطه مطلوب است.

وی خاطرنشان کرد: روند صادرات محصولات کشاورزی در کشور در مقایسه با کشورهای پیشرفته دنیا دارای نواقص متعددی است که برای جهانی شدن و رقابت با این کشورها، نیازمند تعامل دولت و بخش خصوصی در کنار یکدیگر است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران اظهار کرد: فرآورده‌های لبنی و گل و گیاه ازجمله محصولاتی هستند که به جهت مزیت نسبی مانند کیفیت و بسته‌بندی مناسب دارای درصد بالایی از صادرات است.

حیدرپور گفت: آذربایجان، عراق، قزاقستان، ترکمنستان و افغانستان ازجمله کشورهای صادرات محصولات کشاورزی مازندران هستند.