جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۱ خرداد ۱۳۹۹

دفاع مقدس ملت ایران، از جنس حماسه عاشورای حسینی بود - نمایش محتوای خبر

 

 

دفاع مقدس ملت ایران، از جنس حماسه عاشورای حسینی بود

این حماسه در طول تاریخ انقلاب اسلامی ایران بی بدیل بوده است.منصورعلی زارعیˈ روز شنبه به مناسبت سالروز حماسه آزادسازی خرمشهر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در ساری با اشاره به تاریخچه جنگ تحمیلی، افزود: همه مفاهیم حماسی عاشورای حسینی در رزم و حماسه سلحشوران ایران اسلامی تفسیر شده و به تعبیر حضرت امام خمینی (ره) دفاع مقدس ما تکرار عاشورا بود.

وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران ناخودآگاه به جنگی نا برابر و تمام عیار فراخوانده شده بود که بر اساس پیش بینی کارشناسان نظامی و سیاسی، توان کشور ما برای مقابله در این جنگ تحمیلی فقط سه روز بود، اما پس از هشت سال دفاع عاشورایی رزمندگان ایران اسلامی، نه تنها دشمن نتوانست یک وجب از خاک کشور ما را اشغال کند، بلکه در اوج عجز و درماندگی قرار گرفت و همگان به عظمت، پایداری و اقتدار جمهوری اسلامی اعتراف نمودند.

وی افزود: همه کارشناسان مباحث استراتژیک سیاسی در دوران دفاع مقدس اعتراف کردند که ایران اسلامی با بهره گیری از تعالیم و آموزه های دینی توانست جوانان را برای دفاعی همه جانبه بسیج کند و بار دیگر ثابت نماید که عنصر دین و عشق به خدا می تواند جبهه ای مستحکم و نفوذ ناپذیری به وجود آورد که طی هشت سال در برابر دشمن مقاومت کند.

مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس مازندران بیان داشت: رژیم سر سپرده صدام با حمایت همه جانبه استکبار جهانی و با بهره مندی کامل از تجهیزات نظامی تهاجم سراسری خود علیه ایران اسلامی را در سی و یکم شهریور سال یکهزار و سیصد و پنجاه و نه از زمین، هوا و دریا آغاز نمود و در این تهاجم وحشیانه روستاهای محروم جنوب و غرب کشور ما را با خاک یکسان کرد و زنان و کودکان بی دفاع ما را به خاک و خون کشید.

وی افزود: این در حالی بود که مجامع بین المللی نه تنها به دفاع حقوق بشر برنخاستند بلکه با سکوت معنادار خود، صدام خونریز را به قتل و غارت بیشتر تشویق می کردند و رژیم سفاک بعثی نیز بدون اعتنا به معاهدات در حق ملت ما به اوج خود رسانده بود.

زارعی اظهار داشت: دستاوردهای دفاع مقدس ما آنگاه مهم جلوه می کند که دشمنان و نوع جنایات آنان را بشناسیم و آنچه مسلم است این است که شناخت ماهیت و اهداف پنهان و آشکار دشمنانی که طی هشت سال با ما جنگیدند و نیز نوع و حجم جنایات آنان، نسل امروز و فردای ما را در شناخت و حفظ دستاوردهای دفاع مقدس متعهد خواهد کرد و آنان با افتخار از این دوران سخن گفته و تاثیر ارزش های دفاع مقدس را در حفظ استقلال و عزت دینی خود همیشگی و پایدار خواهند داشت.

مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس مازندران با اشاره به حماسه آزادسازی خرمشهر ، گفت: خرمشهر عزیز در سوم خرداد سال 61 پس از 578 روز اسارت، در جریان عملیات ظفرمند بیت المقدس به کف با کفایت رزمندگان اسلامی به آغوش گرم ملت اسلام بازگشت و پرچم پرافتخار الله اکبر بر فراز مسجد جامع و پل خرمشهر به اهتزاز درآمد.

وی افزود: سالروز حماسهی آزادسازی خرمشهر به عنوان یک روز ملی - مذهبی و تاریخی در کشور گرامی داشته می شود و از رشادت ها و ایثارگری های رزمندگان و شهیدان سر افراز عملیات بیت المقدس تجلیل به عمل می آید.

او ادامه داد: این فتح و پیروزی از دو جهت حائز اهمیت است؛ یکی اینکه با این پیروزی جنگ وارد مرحله جدیدی شد و سرنوشت جنگ و تمامیت ارضی کشور ما رقم خورد و دیگر اینکه این فتح باب شد که دشمنان اسلام بخصوص آمریکا و اروپا از موضع حمله و تهاجم عقب نشینی کرده و به موضع دفاع بیفتند.

زارعی گفت: در مجموع فتح خرمشهر معادلهی قوا را به نفع ایران اسلامی تغییر داد.

وی با اشاره به نقش حماسی و تعیین کننده رزمندگان مازندرانی در عملیات بیت المقدس، افزود: 249 تن از رزمندگان جان بر کف مازندرانی در عملیات بیت المقدس و در راه آزادسازی خرمشهر به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.

زارعی با اشاره به اجرای پروژه های عظیم پارک موزه های دفاع مقدس در کشور از جمله در استان مازندران، گفت: پارک موزه های دفاع مقدس عرصه و نماد حماسه ها و ایثار عاشورایی رزمندگان هر استان در دفاع مقدس به شمار می روند و نسل ها را به طرز مطلوبی با حماسه ها و دستاوردهای دفاع عاشورایی آشنا می سازند و به حمایت و همراهی هر چه بیشتر مسوولان و مردم نیاز دارند.

وی افزود: این پارک موزه ها از سوی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس که تولیت انتقال ارزش های دفاع عاشورایی را بر عهده دارد، در دست احداث است.