سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

دشمنان مساجد را نشانه رفته‌اند - نمایش محتوای خبر

 

 

دشمنان مساجد را نشانه رفته‌اند

مدیرکل تبلیغات اسلامی مازندران گفت: دشمن به خوبی درک کرده که مسجد در جامعه، تعالی و سازندگی آن نقش مؤثری را ایفا می‌کند، بر همین اساس مساجد را نشانه رفته است.

دشمنان مساجد را نشانه رفته‌اند

حجت‌الاسلام ناصر شکریان امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، با اشاره به روز جهانی مساجد و با تأکید بر اینکه مساجد باید کانون اصلی فرهنگ اسلامی و انقلابی باشند، اظهار کرد: مسجد مهمانخانه خدا در زمین، جایگاه نزول خیرات آسمانی و تجلی‌گاه بهشت خدا در زمین است.

وی افزود: چشمه زلال مبارزه ضد باطل در طول تاریخ از مسجد جوشیده و مسجد همواره مشعل فروزان قیام بر ضد شیطان‌ها و طاغوت بوده است و امروز اصلی‌ترین پایگاه مسلمانان برای مبارزه با نفوذ و توطئه دشمنان است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی مازندران با اشاره به اینکه آنچه از بررسی نقش مسجد در تاریخ صدر اسلام بر می‌آید جامعیت مسجد در همه زمینه‌های عبادی، سیاسی، فرهنگی، آموزشی، قضایی و نظامی است، اضافه کرد: اگر به تاریخ انقلاب‌های اسلامی به‌ویژه انقلاب ایران نگاه کنیم می‌بینیم محور اصلی شکل‌گیری انقلاب‌های اسلامی مسجد است.

این مسؤول مسجد را پایگاه اسلام دانست و بیان کرد: انقلاب اسلامی برآمده از مسجد است که تمثال جامع معارف الهی در روی زمین بوده و اگر در مسجدی ندای انقلاب خاموش باشد این مسجد دیگر مسجد نیست.

شکریان با بیان اینکه مساجد در اسلام منشأ بسیاری از تحولات اجتماعی هستند، خاطرنشان کرد: پیامبر اسلام (ص) با ساخت نخستین مسجد به مسلمان و مردم جهان نشان دادند که دین اسلام یک دینی اجتماعی است و مسجد یک مکان اجتماعی و منشأ تحولات و نهضت‌های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و مذهبی در طول تاریخ است.

وی مسجد را نخستین مرکز تعلیم و تربیت در اسلام معرفی کرد و یادآور شد: ائمه معصومین (ع) در سخنان خویش، مسجد را آشیانه و پناهگاه مؤمن برشمرده‌اند؛ پناهگاهی که انسان در آن از دغدغه و اضطراب فاصله می‌گیرد و به آرامش و سکون دست می‌یابد، از این رو مسجد، نقش تربیتی مؤثری دارد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی مازندران با بیان اینکه مساجد موجب انس بیشتر انسان‌ها با یکدیگر می‌شود، گفت: مسجد محل آگاهی‌دهی به مردم است و آنچه در طول تاریخ موجب اتحاد و مبارزه با مستکبران شده، مسجد است.

این مسؤول با بیان اینکه هدف دشمنان انزوای انسان‌های دین‌مدار است، ادامه داد: مسجد مهم‌ترین روش مقابله با این حربه دشمنان است، چرا که مساجد بر خلاف کلیسا مهم‌ترین عامل پویایی جامعه اسلامی و جهان اسلام هستند.

شکریان با بیان اینکه با بازشناسی و کاربردی کردن کارکردهای مسجد در صدر اسلام می‌توان به مسجد مورد تأکید اسلام رسید، افزود: با بهره‌گیری از آموزه‌های اسلامی در ارتباط با این پایگاه اثرگذار دینی و با توجه به مقتضیات زمانی و مکانی می‌توان به مسجد ایده‌آل اسلامی دست یافت.

وی بیان کرد: دشمن به خوبی درک کرده که این کانون فرهنگی در جامعه، تعالی و سازندگی آن نقش مؤثری را ایفا می‌کند، بر همین اساس این تکیه‌گاه مسلمانان را نشانه قرار داده است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی مازندران با اشاره به نفش محوری مسجد در وحدت میان مسلمانان، خاطرنشان کرد: مسجد مرکز حضور همه نیروها و سلایق است و اختصاص به گروه یا گرایش خاصی ندارد.

این مسؤول با بیان اینکه مسجد یک مجتمع فرهنگی و مرکز ثقل زندگی روزمره است، یادآور شد: یکی دیگر از برنامه‌هایی که برای پیوند بیشتر جوانان با مسجد در دستور کار قرار گرفته است استفاده از این قشر در حوزه اجرایی برنامه‎های مسجد بوده و جوانان در این جایگاه برای مدیریت و جذب دوستان خود در برنامه‎های مسجد همکاری می‎کنند.

شکریان با بیان اینکه در اسلام مسجد مرکز تعلیم و تربیت و تزکیه بوده و پیغمبر اسلام (ص) اساس کار خود را بر مسجد بنا کرد، تصریح کرد: در جامعه اسلامی ما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مساجد یک کارکرد ملموس و قابل ارزش داشته است.

وی آغاز حرکت‌های انقلاب اسلامی را از مسجد دانست و با بیان اینکه مسجد محل شکل‌گیری حرکت‌ها، نهضت‌ها و جنبش‌های اسلامی است، اظهار کرد: مسجد به‌عنوان نقطه‌ای ارزشمند و قطعه از بهشت برای بندگان خدا در روی زمین است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی مازندران با تأکید بر اینکه همه زایش‌ها و رویش‌ها عموماً باید از دل مسجد شروع شود، تأکید کرد: نیروهایی که در دل مسجد و آمیخته با فرهنگ مسجد رشد نکرده باشند وابستگی‌های فراوانی به فرهنگ غرب داشته و دلباخته آنها هستند.

این مسؤول بیان اینکه بسیاری از نیازهای عمومی جامعه در مسجد قابل تأمین و رفع است، اضافه کرد: مسجد باید مرکز آموزش، تعالی‌بخشی، هدایت، حل و فصل، ساماندهی و سازماندهی امور اجتماعی و بعضاً سیاسی و فرهنگی باشد.

شکریان خاطرنشان کرد: مسجد مجموعه‌ای است که باید پاسخگوی نیازهای عمومی مردم در بخش‌های مختلف اجتماع باشد تا مردم شبهات خود را مطرح کنند و آموزش‌های عمومی و طرح فراغت نیز باید در مسجد صورت پذیرد.

وی در پایان با انتقاد شدید از برخی سیاست‌های نادرست در قبال ارائه برخی خدمات به مساجد از قبیل آب، برق، گاز و ... و دریافت هزینه‌های این خدمات توسط برخی دستگاه‌های مربوطه، آن را بسیار ناپسند و دور از شأن این مکان مقدس در جامعه اسلامی دانست و گفت: مسجد و فعالیت‌های فرهنگی و دینی در مساجد سلامت معنوی جامعه را تضمین می‌کند و همه در قبال این مکان مقدس باید احساس مسؤولیت کنیم.