جهش تولید | شنبه، ۴ بهمن ۱۳۹۹

دستاوردهای انقلاب اسلامی در مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

دستاوردهای انقلاب اسلامی در مازندران

دستاوردهای کم نظیر و گاهی بی نظیری برای ایرانیان و مردم مناطق مختلف آن داشته است. مازندران نیز با 24 هزار کیلومتر مربع مساحت و 3/2 دهم مساحت کشور بعنوان دیار علویان از استان های تاثیرگذار در پیروزی انقلاب اسلامی بوده است که از این دستاوردها بهره های فراوانی برده است . این دستاوردها را می توان در عرصه های گوناگونی دانست که اشاره ای کوتاه به آنها خواهیم داشت .

علمی آموزشی : در مازندران هم اکنون بیش از 230 هزار دانشجو در بیش از 120 واحد آموزش عالی تحصیل می کنند. این عرصه زمینه ای بسیار مهم برای بروز استعدادهای درخشان علمی است .

راه اندازی نخستین دانشگاه صنعتی شمال کشور / راه اندازی دوره های کارشناسی ارشد و دکترای فناوری نانو و بیوتکنولوژی اخترفیزیک  و فیزیک هسته ای و ... / معرفی دانشمند برتر جهان در رشته ی مکانیک سیالات برای 4 سال پیاپی / رتبه برتر تولید علم نانو و جشنواره توانمندی های نانو کشور / اختراع بیش از 30 اثر برتر در جشنواره های بین المللی و جهانی مخترعان در ژنو ، انگلیس ، فرانسه  ، آلمان و ... / تحصیل بیش از 530 هزار دانش آموز در 6 هزار و 600 واحد آموزشی / راه اندازی 15 پژوهش سرای دانش آموزی که معرفی تیم برتر ربوتیک دانش آموزی کشور و ثبت بیش از 10 اختراع گوشه ای از دستاوردهای این مراکز محسوب می شود.

مازندران در تولید 15 محصول کشاورزی رتبه نخست یا دوم کشور را به خود اختصاص داده است که از جمله آن می توان به یک میلیون و 350 هزار تن برنج ( معادل 42 درصد کشور ) / کیوی با 110 هزار تن (90 درصد کشور )مرکبات با یک میلیون و 850 هزار تن رتبه نخست کشور و گل و گیاه با بیش از 200 میلیون گلدان و شاخه بریده زینتی رتبه نخست کشور اشاره کرد.

ارزش اقتصادی تولید حدود 8 میلیون تنی محصولات کشاورزی مازندران بیش از 20 هزار میلیارد ریال است که پس از فارس رتبه دوم را دارد. بیش از 45 نوع محصول کشاورزی در استان تولید می شود که برنج ، گندم ، کلزا ، سویا ، جو، ذرت ، مرغ  و تخم مرغ و جوجه یک روزه ، شیر ، گل و گیاه زینتی و ... از جمله آن است .

تولید گندم نیز امسال به 160 هزار تن رسید که با قراردادهای امضاء شده امسال پیش بینی می شود به 210 هزار تن برسد . ضمن آنکه گندم تولیدی مازندران بعلت کیفیت بالا بعنوان خوراک گندم تولیدی سایر استان ها (به ویژه خوزستان ) در تولید آرد استفاده می شود. تولید نهال زیتون استان نیز به 3 و نیم میلیون اصله رسیده است تا بزرگترین تولید کننده کشور در این زمینه نیز باشد. 7 درصد گوشت قرمز / 11 درصد گوشت سفید / حدود 10 درصد شیر خام کشور و 30 درصد جوجه یک روزه کشور هم از تولیدات مازندران است .

در بخش آبزیان هم سالانه بیش از 85 هزار تن انواع ماهیان سردابی / استخوانی و گرمابی در استان تولید و عرضه می شود.

بیش از 2500 واحد صنعتی در استان نیز پروانه بهره برداری دارند که سرمایه گذاری در این واحدها به 25 هزار میلیارد ریال و اشتغال نیز به 60 هزار نفر می رسد .

38 شهرک و ناحیه صنعتی در مازندران با بیش از 10 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری برای حدود 28 هزار نفر شغل ایجاد کرده اند . در معادن استان هم با ذخیره 444 میلیون تنی انواع کانی های فلزی و غیر فلزی و سنگهای قیمتی و تزئینی در 160 واحد بیش از 2 هزار نفر مشغول بکارند.

15 هزار و 500 کیلومتر شبکه  آب روستایی و حدود 7 هزار کیلومتر شبکه آب شهری آب آشامیدنی سالم را به مازندرانی ها می رسانند. 3 هزار کیلومتر راه اصلی شهری و بیش از 7 هزار و 700 کیلومتر راه روستایی نیز تاکنون در استان ساخته شد و برق مصرفی 3 میلیون مازندرانی به همراه صدها کارگاه و کارخانه و مراکز تولیدی و خدماتی از بیش از 6500 کیلومتر شبکه انتقال برق تامین می شود. 98 درصد جمعیت شهری و نزدیک به 70 درصد جمعیت روستایی مازندران از نعمت گاز برخوردارند . در زیرساختهای اقتصادی نیز توسعه بنادر 3 گانه نوشهر ، فریدونکنار و بهشهر / فرودگاه های رامسر ، نوشهر و ساری از مهمترین دستاوردهای انقلاب محسوب می شود.

حدود 40 بیمارستان دولتی ، خصوصی و تامین اجتماعی / 1100 خانه بهداشت و دو دانشگاه علوم پزشکی ساری و بابل در بخش بهداشت ودرمان استان فعالیت دارند . پذیرایی از 15 میلیون گردشگر سالانه در مازندران نیز این استان را به قطب گردشگری کشور و حتی منطقه تبدیل کرده است که از جنگل / دریا / طبیعت دل انگیز و بیش از 750 اثر ملی ثبت شده و 2200 اثر باستانی و میراث فرهنگی استان دیدن می کنند.

91 باب کتابخانه نیز در استان فعال است که بیش از یک میلیون و 450 هزار جلد کتاب را در خود جای داده است . حدود 5 هزار مسجد و 2 هزار و 600 تکیه و حسینیه و 1200 بقعه متبرکه و امامزاده نشان از جایگاه فرهنگی مازندران در کشور دارد.

همه این آمارها و فعالیتها را می توان تنهاگوشه ای از دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران برای مردم این خطه زیبا دانست زیرا ظرفیت های بالقوه و بالفعل مازندران همواره مورد توجه مردم و مسئولان و صاحب نظران اقتصادی / علمی و فرهنگی و ... کشور بوده است .