سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

در انتظار خورشید - نمایش محتوای صدا

 

 

در انتظار خورشید

تهیه کننده : نیره زمانی کیاسری
نویسنده: سهراب تورانی
گوینده : میلاد شوکائیان
صدابردار: سامی یوسفی، شهرام حق شناس و...
گزارشگر : فریده اصغرپور

در انتظار خورشید عنوان برنامه ایست به تهیه کنندگی نیره زمانی از صدای مازندران روزهای پنجشنبه ساعت 22:35 و تکرار فردا جمعه ساعت 08:30 به صورت ضبطی پخش می شود.

انتظار فرج، در واقع نوعی آمادگی و استقبال از نیکی ها است. آمادگی برای تلاش و حرکتی مداوم و کوششی خستگی ناپذیر همراه با تهذیب نفس، پاک زیستن، حقّ خواهی و دور ماندن از زشتی ها و آلودگی ها.
بر این اساس، انتظار فرج، فراتر از انتظار معمولی است؛ یعنی انتظاری همراه با آگاهی، بصیرت، درایت، معنویت، آمادگی، حق گرایی، عدل خواهی و به عبارت روشن تر، انتظار فرج، شناخت حق و شناختن رهبر و امام حقّ و انتظار یاری رساندن به او است. چنین شخصی در غیبت امام، چنان رفتار می کند که گویا در زمان ظهور و حضور او زندگی می کند. به همین جهت شیعه تمامی دشواری ها و کاستی ها را پشت سر نهاده و از خطر انقراض و زوال به دور مانده است. این نوع انتظار است که دارای فضیلت و ارزش بی شماری است.
جامعه ی منتظر، باید همواره آماده ظهور باشد تا امام زمان (ع) با ظهور خود زمینه اصلاح جامعه را فراهم کند.
آمادگی برای ظهور امام زمان (عج) سبب تربیت جامعه می‌شود و منتظر  باید به فکر این باشد که رضایت امام زمان (عج) را جلب کند و در عصر غیبت باید انتظار داشته باشد و انتظار منشاء آن می‌شود که انسان خود را آماده کند. منتظر واقعی باید به آداب و احکام اهمیت بدهد و زمینه رضایت امام زمان (عج) را جلب کند که این رضایت به‌ واسطه انجام واجبات و ترک محرمات محقق می‌شود. جامعه‌ای مهدوی است که منتظر است و انتظار دارای آثار مثبتی است که سبب پیشرفت جامعه اسلامی می‌شود

همه مسلمانان از صدر اسلام تاکنون به منجی آخر الزمان در سایه تعلیمات پیامبر اکرم (ص) معتقد هستند و بر این باورند که او از خاندان پیامبر و هم نام وی است. همه انبیا، اوصیا و اولیای الهی هدفشان این بوده است که عدل و داد را در جهان بگسترانند و جامعه توحیدی جهانی ایجاد کنند. جهانی بسازند که مطابق فرامین الهی اداره شود و حدود الهی در آن مراعات شود. جهانی که در همه جهات سعادت و خوشبختی دنیوی و اخروی انسان را فراهم سازد. همه انبیا و اولیا آرزوی چنین جهانی را داشته اند و در راستای تحقق آن کوشیده اند. همه این بزرگان الهی در انتظار چنین روزی لحظه شماری کرده اند و منتظران فرج بوده اند.
یکی از منتظران فرج حضرت مهدی (عج) خود آن حضرت هستند؛ زیرا اوّلاً انتظار، در روایات ما به عنوان افضل العبادات مطرح شده است و بعید، بلکه محال است که آن وجود عزیز از افضل عبادات غافل و محروم باشد. ثانیاًدر روایاتی که کلمه فرج آمده، تنها به فرج مؤمنان اشاره ندارد، بلکه فرج امام زمان نیز مورد نظر است یعنی امام زمان نیز گشایش در کارهای خویش را منتظرند.
بنابراین، خود حضرت مهدی (ع) نیز دوست دارند که حکومت توحیدی و الهی در جهان حکم فرما شود
و عدل و داد بر تمام هستی گسترده شود و ظلم و ستم بر چیده شود و همه موجودات به کمال نهایی خود برسند. خود حضرت قائم (ع) از جمله منتظران ظهور هستند، تا به اذن خداوند متعال ظهور کنند و آرزوی همه موحدان را بر آورده سازند.

آیتمهای برنامه : متن ، گزارش ، دعوت از کارشناس ، چشم انتظاری( دعوت از شاعران) ، معرفی کتاب ، موسیقی و ... .

سال تولید: 1399


پربيننده ترين توليدات راديو

جدیدترین تولیدات رادیو