سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۸ مرداد ۱۴۰۰

درآمد گمرکات مازندران به بیش از یکهزار و 193 میلیارد ریال رسید - نمایش محتوای خبر

 

 

درآمد گمرکات مازندران به بیش از یکهزار و 193 میلیارد ریال رسید

به گزارش ایرنا ، ˈابوالقاسم یوسفی نژاد ˈ روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگاران افزود : دراین مدت بیش ازدومیلیون و223 هزارتن انواع کالاهای غیرنفتی به ارزش بیش از 395 میلیون و 880 هزاردلار صادر شد که این بلحاظ وزنی حدود 15درصد واز نظر ارزش 26درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است.

وی اظهارداشت : همچنین دراین مدت یک میلیون و 297 هزار تن کالا به ارزش حدود 722 میلیون و 249 هزار دلار وارد استان شد .

وی بی ثباتی نرخ دلار و تحریم ها را از دلایل عمده کاهش واردات و افزایش کالاهای صادراتی از این استان اعلام کرد.

مدیرکل گمرکات مازندران همچنین اقلام عمده صادراتی را شامل فرآورده های لبنی حدود 39 درصد ، سیمان 29 درصد ، کالاهای صنعتی 12 ، لوله پروفیل 6 درصد و سایر اقلام نیز حدود 7 درصد ذکرکرد و گفت : این میزان کالا ارزش سهم مجموع صادرات استان را به خود اختصاص داده است.

یوسفی نژاد افزود : این میزان کالا دراین مدت به کشورهای عراق ، آذربایجان ، روسیه ، ترکمنستان و قزاقستان صادر شد.

وی با اشاره به اقلام عمده وارداتی به این استان اظهارداشت : دراین مدت آهن آلات به ارزش بیش از 160 میلیون و 222 هزار دلار و سهم ارزشی حدود 22 درصد از کل واردات ، گندم به ارزش 167 میلیون و 10 هزار دلار و ارزش حدود 23 درصد ، جو به ارزش حدود 65 میلیون و 392 هزاردلاروارزش حدود 9 درصد ، انواع کک به ارزش حدود 55 میلیون و 153 هزار دلار و ارزش حدود 9 درصد ، فرآورده های نفتی نیز به ارزش 52 میلیون و 749 هزار دلار و سهم ارزشی حدود 8 درصد وارد این استان شد.

بگفته یوسفی در این مدت بیش از 128 هزار تن کالا شامل تخته ، بنزین ، ماشن آلات ، مازوت و ورق آهن به ارزش 138 میلیون و 552 هزار دلار به مقصد کشورهای افغانستان ، پاکستان و ارمنستان ترانزیت شد.

مدیرکل گمرکات مازندران همچنین با اشاره به فعالیت سه بندر در این استان گفت :درحال حاضر یکی از اهداف بسیارمهم این نهاد نظارت بر واردات و صادرات ، ترانزیت کالا و از همه مهم تر ایجاد فرصت های شغلی است.

یوسفی نژاد افزود : برای تحقق این اهداف باید همگرایی و هم افزایی بیشتری میان مسوولان نهادهای ذیربط ایجاد شود.

وی با اشاره به تحریم های دوره های گذشته علیه نظام جمهوری اسلامی و اثرات آن بر واردات و صادرات کالاها ، ابرازامیدواری کرد که با روی کارآمدن دولت تدبیروامید وموفقیت روزافزون تیم مذاکره کننده ژنو شاهد رفع مشکلات موجود دراین بخش باشیم .

اداره کل گمرکات مازندران در نوشهر واقع است .