جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۷ تیر ۱۳۹۹

دبیر مجمع نمایندگان مازندران خواستار نظارت بیشتر بر طرح های جنگل داری شد - نمایش محتوای خبر

 

 

دبیر مجمع نمایندگان مازندران خواستار نظارت بیشتر بر طرح های جنگل داری شد

ˈ احمد علی مقیمی ˈ روز سه شنبه به خبرنگار ایرنا گفت : جنگل های شرق مازندران توسط چهار شرکت بهره برداری می شود که عملکرد دو شرکت غیرقابل قبول است .

وی افزود : مجریان طرح های جنگل داری خلیل شهر و پجیم به وظایفی که قانون برای آن ها مشخص کرده است عمل کرده اند اما شرکت های چوب و کاغذ و نکا چوب نتوانستند به تعهدات خود که نتیجه آن حفظ و حراست از جنگل است عمل کنند.

نماینده مردم بهشهر ، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی گفت : شناسایی درختان آفت زده ، کاشت نهال به جای درختان بریده شده ، ساختن راه های مناسب برای تردد و نظارت بیشتر در جنگل ها ، و استفاده از نیروهای حفاظتی و حراستی بیشتر برای جلوگیری از تجاوز به جنگل ، عمده وظایف قانونی شرکت های بهره بردار است.

وی افزود : مطابق قانون باید این شرکت ها 40 درصد از درآمدهای خود را صرف عمل به این قوانین کنند اما متاسفانه کوتاهی های انجام شده برخی شرکت ها موجب آسیب زدن به جنگل های این مناطق شده است.

او ادامه داد : مجریان طرح های پجیم و خلیل شهر از شرکت های نمونه در میان بهره برداران جنگل کشور هستند اما دو شرکت مجری دیگر نتوانستند انتظارات را برآورده کنند که لازم است مسوولان جنگل ها و مراتع هنگام واگذاری جنگل به بهره برداران ، دقت و توجه بیشتری به صلاحیت این شرکت ها و توانایی آن ها در انجام وظایف قانونی داشته باشند .

دبیر مجمع نمایندگان مازندران به مشکلات طرح های جنگل داری شمال کشور اشاره کرد و گفت : کمبود نیروی انسانی ، کمبود امکانات مدرن مانند دوربین مدار بسته و پهبادها برای عکسبرداری ، کمبود راه دسترسی مناسب که موجب بروز مشکلات فراوان در زمان حریق جنگلی می شود ، کمبود خودرو و عوامل دیگر جزو نیازهای اصلی برای حراست مطلوب تر از جنگل ها است .

وی افزود : چنگل سرمایه ای غیرقابل جایگزین است که باید با برنامه ریزی مناسب ، ضمن حفظ این سرمایه ارزشمند طبیعی از آن بدرستی استفاده و بهره برداری کرد .

نماینده مردم بهشهر ، نکا و گلوگاه در مجلس گفت : اگر طرح های مناسب در جنگل ها اجرا شود ، می توان مشاغل جدید و مانوس با طبیعت اجرا کرد که علاوه بر حفظ جنگل ها ، فرصت های شغلی پایدار برای جوانان ایجاد می شود.

وی بر لزوم برخورد قانونی با تجاوز کنندگان به جنگل ها تاکید کرد و گفت : باید با متجاوزین به جنگل ها با شدت هر چه تمام تر برخورد کرد و هر جا خلا قانونی مشاهده می شود از نمایندگان مجلس برای رفع آن و تصویب قانون جدید کمک خواسته شود.

این نماینده مجلس پیش از این نیز برداشت بی رویه از جنگل را علت اصلی وقوع سیل مخرب در بهشهر دانسته و گفته بود : ممنوعیت برداشت از جنگل برای چند سال می تواند از وقوع دوباره این اتفاق تلخ جلوگیری کند.

مقیمی درخواست کرده بود تا برای جلوگیری از بروز سیل در بهشهر ، برداشت چوب از جنگل برای یک دوره زمانی دو تا پنج ساله ممنوع شود.

طرح جنگلداری، مجموعه ای مدون شامل معرفی جنگل و پیشنهاد اقداماتی برای بهبود وضع کمی و کیفی آن و روش و میزان بهره بردای در مدت 10 سال است که اساس مدیریت جنگل های شمال را تشکیل می دهد.

هر طرح جنگلداری پس از اجرا، در مقاطع زمانی اغلب 10 ساله، برای ارزیابی فعالیت ها دوباره بررسی می شود که به آن تجدید نظر طرح جنگلداری گفته می شود.

تهیه و تدوین و اجرای طرح های جنگلداری از سال 1338 درجنگل های شمال آغاز شد و هم اکنون از مساحت یک میلیون و 967 هزار هکتاری این جنگل ها، یک میلیون و 400 هزار هکتار دارای طرح جنگلداری است و در یک میلیون و هفتاد هزار هکتار، طرح اجرا می شود که 48 هزار هکتار آن غیر تولیدی و حفاظتی است.