سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

دانه روغنی سویای مازندران در بازار بورس کالاهای کشاورزی عرضه می شود - نمایش محتوای خبر

 

 

دانه روغنی سویای مازندران در بازار بورس کالاهای کشاورزی عرضه می شود

به گزارش خبرنگار ایرنا ،معاون مدیرکل پنبه و دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی شامگاه یکشنبه در محل شرکت توسعه دانه روغنی مازندران در ساری گفت :خرید و فروش محصولات کشاورزی در بازار بورس دست واسطه ها را کوتاه می کند.

ˈ شاهپور شکاری ˈ در آمد های واسطه ها را در بازار محصولات کشاورزی نابجا دانست و افزود: با ورود تولیدات کشاورزی به بورس، این محصولات با قیمت های واقعی ظرف مدت 24 ساعت به فروش می رسد و در کمتر از 72 ساعت پول به حساب کشاورزان واریز می شود.

شکاری دسترسی تعداد زیادی از خریداران در داخل و خارج از کشور به محصولات کشاورزی را از مزایای دیگر بورس عنوان کرد و ادامه داد: بورس شرایطی را فراهم می کند تا محصول در بازار بزرگتری عرضه شود و به قیمت بالایی هم به فروش برسد.

ˈعلی پناهی ˈمدیر تحقیقات و آموزش بورس ایران نیز در این مراسم گفت: بورس باعث شکسته شدن انحصار در خرید محصول می شود و حداقل با یک تن سویا می توان وارد بورس شد.

به گفته پناهی اگر سویا به مبلغ کمتر از نرخ خرید تضمینی در بورس فروخته شود، مابه التفاوت آن از طریق دولت و وزارت جهاد کشاورزی پرداخت خواهد شد .

ˈ یحیی ابطالی ˈ معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران نیز گفت: بازرگانی و امور مربوط به عرضه را پس از برداشت محصولات زراعی و باغی از فعالیت های لازم تولید پایدار دانست.

وی افزود: به رغم تولید مناسب محصولات کشاورزی ، همچنان در بازرگانی و فعالیت های پس از تولید ، مشکل داریم و عرضه محصولات کشاورزی در بورس می تواند این مشکل را رفع کند تا سود حاصل از تولیدات کشاورزی به جیب کشاورزان برود.

ابطالی بیان داشت: باید در مسیر توسعه بورس گام بر داریم و با این کار، محصولات کشاورزی را در خارج از کشور نیز عرضه کنیم.

معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: در حال حاضر انبار شرکت دانه های روغنی در ساری، نکا و بهشهر و انبار شرکت دشت ناز به عنوان انبار بورس کالای کشاورزی (سویا) مشغول فعالیت هستند.

از سال 78 شرکت دانه های روغنی مازندران کشت سویا را در 26هزار هکتار و با تولید 35 هزار تن آغاز کرد و تا سال 84 این رقم به 35 هزار هکتار و با تولید 61 هزار تن رسید ،اما از سال 84 تا 1390 به دلایلی سطح زیر کشت سویا به 12هزار هکتار با تولید 10 هزار تن کاهش یافت.