جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

دانشگاه علوم پزشکی مازندران دراجرای برنامه پزشک خانواده شهری عزم جدی دارد - نمایش محتوای خبر

 

 

دانشگاه علوم پزشکی مازندران دراجرای برنامه پزشک خانواده شهری عزم جدی دارد

اطلاعات سلامت بیش از 94 درصد از جمعیت شهری این خطه در سامانه الکترونیک به ثبت رسید.
به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، دکتر ˈقاسم جان باباییˈ جمعیت کل استان را دو میلیون و 617 هزار و 709 نفر دانست و افزود: از این تعداد، یک میلیون و 295هزار و 302 نفر در شهرهای بالای 20هزار نفر زندگی می کنند.

وی با بیان اینکه 382 هزار و 47 خانوار در برنامه پزشک خانواده سرشماری شدند اظهار داشت: این رقم معادل 92.78 درصد خانوار است.

وی ادامه داد: از مجموع جمعیت شهری استان، یک میلیون و 29 هزار و 460 نفر پزشک خود را انتخاب کردند و از این تعداد 36.92 درصد ویزیت پایه شدند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره به اینکه برنامه پزشک خانواده در سه سطح اجرا می شود گفت: در حال حاضر 285 پزشک عمومی، 243 متخصص، 299 داروخانه، 108 پاراکلینیک ، 17 مرکز معین، 22 بیمارستان دولتی و 87 مرکز مجری با بیمه تامین اجتماعی و 322 پزشک عمومی، 89 مرکز مجری، 327 متخصص، 277 داروخانه، 123 پاراکلینیک، 22 مرکز معین و 23 بیمارستان دولتی با بیمه سلامت قرار داد بستند.

دکتر جان بابایی به تشریح وضعیت فعلی اجرای برنامه پزشک خانواده در سطح یک پرداخت و افزود: در حال حاضر پرداخت پزشکان عمومی تنها در قالب پزشک خانواده ارایه می شود.

وی ویزیت رایگان برای دفترچه های نشاندار توسط پزشکان خانواده شهری، ویزیت بیماران در اورژانس بیمارستانها و در مراکز معین در ساعات غیر اداری پزشک خانواده را از دیگر فعالیتهای اجرا شده در سطح یک این برنامه ملی عنوان کرد.

وی ادامه داد: در سطح یک بیماران با داشتن دفترچه نشان دار 30 درصد فرانشیز را پرداخت می کنند و بیمارانی که دفترچه غیر نشان دار دارند باید تمامی هزینه های درمانی خود را به صورت آزاد پرداخت کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: در سطح دو نیز دفترچه های نشاندار با فرم ارجاع با پرداخت 10 درصدی هزینه های درمان توسط بیمار ، دفترچه نشاندار بدون فرم ارجاع با پرداخت 30 درصدی هزینه های درمان توسط بیمار و دفترچه غیر نشاندار پرداخت آزاد انجام می شود.

وی بیان داشت: در سطح سه ویزیت بیمار توسط فوق تخصص، بدون توجه به نشاندار بودن یا نبودن دفترچه های بیمه، 30 درصد هزینه توسط بیمار پزداخت می شود.

دکتر جان بابایی در ادامه سخنانش با اشاره به هزینه 110 میلیار ریالی برنامه پزشک خانواده در دانشگاه علوم پزشکی مازندران، گفت: به منظور اجرای مطلوب این برنامه، دو هزار دستگاه رایانه، 450 دستگاه لپ تاپ، ملزومات اداری، تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی خریداری شده است.