جهش تولید | جمعه، ۱۵ فروردین ۱۳۹۹

دانشگاه‌ها در حماسه اقتصادی یک الگوی کامل ارایه کنند - نمایش محتوای خبر

 

 

دانشگاه‌ها در حماسه اقتصادی یک الگوی کامل ارایه کنند

ناصر صداقتی‌پور صبح دیروز در مراسم گرامیداشت هفته معلم در این دانشکده با تبریک ولادت حضرت فاطمه(س)، روز مادر و تبریک میلاد معمار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی(ره) و با گرامیداشت 12 اردیبهشت سالروز شهادت استاد مرتضی مطهری و روز معلم اظهار داشت: شهید مطهری استاد بزرگ حوزه و دانشگاه و همچنین استاد علم و اخلاق بوده‌اند که هم زندگی ایشان و هم شهادت‌شان درس بزرگی برای ملت ایران بود.

وی افزود: اثرات ارزشمند زندگی شهید مطهری باعث شد که حضرت امام خمینی(ره) در مورد او فرمودند:« آثار شهید مطهری بدون استثنا مفید است».

صداقتی‌پور تعلیم و تربیت را وظیفه‌ای خطیر برشمرد و گفت: توجه بیشتر به تعلیم و تربیت و کیفیت آموزشی در دانشگاه‌ها باید در دستور کار مسئولان قرار گیرد.

این مسئول تصریح کرد: حفظ جایگاه معلم، استاد و رعایت شأن و منزلت آنان در ارتقای کیفیت آموزشی مؤثر خواهد بود و همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند: «دست توانای معلم است که چشم‌انداز آینده را روشن می‌کند».

رئیس دانشکده فنی مرکز مازندران با اشاره به راهکارهای خلق حماسه سیاسی و اقتصادی بیان داشت: با توجه به نامگذاری سال 1392 به حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی که توسط رهبر معظم انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نامگذاری شد، دانشگاه‌ها باید محور برنامه‌ریزی در جهت تحقق شعار سال باشند.

وی گفت: نامگذاری شش سال اخیر از سوی مقام عظمای ولایت با مضامین اقتصادی بوده که دلیل اهمیت این محور را نشان می‌دهد، مقام معظم رهبری در سال‌های گذشته برای جلوگیری از مصرف‌گرایی شعار اصلاح الگوی مصرف را هدف‌گذاری کردند آن چیزی که در اسلام مورد تأکید قرار می‌گیرد، انجام کار و تلاش است و بنابراین کار مضاعف در دستور کار قرار گرفت.

رئیس دانشکده فنی مرکز مازندران اضافه کرد: برنامه اقتصاد مقاومتی در پی آن در جهت تکمیل حرکت جهادی مطرح شد.

این مسئول گفت: امروز حماسه اقتصادی با حرکت جهادگونه شکل خواهد گرفت و جهاد مستلزم کار همگانی و حضور دسته جمعی است پس حماسه اقتصادی باید در بطن جهاد اقتصادی شکل بگیرد و بنابراین حماسه آفرینی یک امر جمعی و همگانی است.

این مسئول ابراز داشت: حماسه‌سازان جهادگرانی هستند که با عزم، اراده و توکل بر خداوند در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری در عرصه سیاسی و اقتصادی گام‌های بزرگی را برخواهند داشت.

صداقتی‌پور با اشاره به وظیفه خطیر دانشگاه‌ها در حماسه‌سازی افزود: دانشگاه‌ها باید در خصوص حماسه اقتصادی یک مدل و الگوی مناسب و کاملی را ارائه کنند و صاحب‌نظران و اندیشمندانی که در حوزه اقتصاد فعالیت دارند باید الگوی تمام عیاری را در خلق حماسه اقتصادی طراحی کرده و داشتن برنامه، سیاست‌گذاری درست، شکل‌گیری تغییر ساختاری در بخش اقتصاد و همین‌طور تغییر رفتاری در رویه و انگیزه در خلق حماسه اقتصادی مؤثر خواهند بود.

وی عنوان کرد: به این منظور مبارزه با فرهنگ مصرف‌گرایی، جلوگیری از اسراف، رشد تولید ملی، جلوگیری از واردات بی‌رویه، افزایش صادرات، عدم اتکا به اقتصاد تک محصولی و مبارزه با فساد اقتصادی، مبارزه با تورم، اشتغال‌زایی، ساماندهی بازار مسکن و تسهیل امر ازدواج از راهکارهای خلق حماسه اقتصادی خواهند بود.

این مسئول متذکر شد: دانشگاه فنی و حرفه‌ای با ظرفیتی در حدود 170 دانشکده در سراسر کشور و 54 رشته کاردانی و 26 رشته کارشناسی بیش از 200 هزار دانشجو در سطح کشور با یک هزار و 370 کارگاه و آزمایشگاه ظرفیت‌های بالقوه و بزرگی را در اختیار دارد که در خلق حماسه اقتصادی و تولید ملی نقش مؤثر و سازنده‌ای را برعهده خواهد داشت.

رئیس دانشکده فنی مرکز مازندران اذعان داشت: تربیت تکنسین فنی و مهارتی یکی از رسالت‌های اصلی دانشگاه فنی و حرفه‌ای است که در بخش اقتصادی بسیار کارآمد و مؤثّر خواهد بود و در چرخه تولید به کشور کمک خواهد کرد.