جهش تولید | پنج‌شنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۹

خیران مازنی کتابخانه‌سازی کنند/‌آغاز 50 پروژه احداث کتابخانه عمومی در مازندران - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

خیران مازنی کتابخانه‌سازی کنند/‌آغاز 50 پروژه احداث کتابخانه عمومی در مازندران

خیران مازنی کتابخانه‌سازی کنند/‌آغاز 50 پروژه احداث کتابخانه عمومی در مازندران


سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی مازندران گفت: با اشباع ساخت فضاهای آموزشی در مازندران انتظار می‌رود نگاه خیران به سمت کتابخانه‌سازی هدایت شود.

خیران مازنی کتابخانه‌سازی کنند/‌آغاز 50 پروژه احداث کتابخانه عمومی در مازندران

عبدالحسین باقری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ساری اظهار کرد: باتوجه به اینکه امر مقدس مدرسه‌سازی در کشور نهادینه شده است، همچنان خیران باور دارند که برای توسعه تعلیم و تربیت دانش‌آموزان سرپناهی را مسقف کنند.

وی با بیان اینکه با اشباع ساخت فضاهای آموزشی در مازندران انتظار می‌رود نگاه خیران به سمت کتابخانه‌سازی هدایت شود، افزود: کتابخانه‌های عمومی مکمل آموزش دانش‌آموزان است و باید پژوهش را در این کتابخانه‌ها جست‌وجو کنند.

سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های مازندران با اشاره به اینکه توجه به آموزش و فرهنگ سبب تعالی دانش آموزان و دانشجویان می‌شود، اضافه کرد: کتابخانه‎سازی مازندران نیازمند توجه مردم و مسئولان دارد.

باقری با بیان اینکه مازندران 104 باب کتابخانه عمومی فعال با زیربنای 48 هزار متر مربع دارد، تصریح کرد: سرانه فضای کتابخانه‌ای مازندران نسبت به کشور وضعیت مطلوبی ندارد.

وی سرانه فضای کتابخانه‌ای در استاندارد جهانی را به ازای هر 100 نفر چهار متر مربع عنوان کرد و یادآور شد: مازندران برای رسیدن به وضعیت مطلوب نیازمند احداث 400 باب کتابخانه عمومی است.

این مسئول مهم‌ترین اقدام اداره‌کل کتابخانه‌های مازندران را آغاز 50 پروژه احداث کتابخانه عمومی با زیربنای 50 هزار متر مربع دانست و افزود: پروژه‌های در حال احداث 45 درصد پیشرفت فیزیکی دارند و برای این پروژه‌ها نیازمند 12 میلیارد تومان اعتبار است و با توجه به بضاعت و اعتبارات دولتی این پروژه‌ها بیش از 5 سال زمان نیاز دارد تا تکمیل شود.

باقری با اشاره به اینکه همراهی خیران سبب می‌شود تا پروژه‌های در دست اجرای اداره‌کل کتابخانه‌های مازندران در کمتر از دو سال به بهره‌برداری برسد، ادامه داد: مازندران از لحاظ منابع در کتابخانه‌های موجود یک‌میلیون و 500 هزار نسخه کتاب را در خود جای داده است و براساس چشم‌انداز توسعه در افق 1404، مازندران نیازمند به 11 میلیون کتاب است.

باقری با اشاره به اینکه خیران مازندرانی می‌توانند با انجمن اهدای کتاب و عضویت در آن در تأمین 9 میلیون و 500 هزار نسخه کتاب یاری کنند، گفت: خیران کتابخانه‌ساز مازندران امسال در نخستین جشنواره بیش از 10 میلیارد تومان تعهد کرده و با وقف 12 هزار مترمربع زمین بزرگترین مشکل اداره‎کل کتابخانه‌های مازندران را در حوزه کتابخانه‌های عمومی برطرف کردند.