رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۱ اسفند ۱۳۹۸

خسارت بیش از 4 میلیارد تومان به شالی‌کاران بابلسری در خشک‌سالی و سیل اخیر - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

خسارت بیش از 4 میلیارد تومان به شالی‌کاران بابلسری در خشک‌سالی و سیل اخیر

خسارت بیش از 4 میلیارد تومان به شالی‌کاران بابلسری در خشک‌سالی و سیل اخیر


بخشدار بهنمیر بابلسر از وارد آمدن خسارت 4 میلیارد و 700 میلیون تومانی به کشاورزان شالی‌کار بهنمیر در بحران خشک‌سالی و سیل اخیر خبر داد.

خسارت بیش از 4 میلیارد تومان به شالی‌کاران بابلسری در خشک‌سالی و سیل اخیر

مجتبی حبیب‌نژاد امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بابلسر اظهار کرد: بخش بهنمیر با داشتن حدود 24 هزار نفر جمعیت دارای 11 هزار هکتار زمین کشاورزی است که از این مقدار 5 هزار هکتار زمین شالیزاری است.

وی با بیان اینکه تامین آب زمین‌های شالیزاری این بخش از رودخانه تالار، سد شهید صالحی و آب‌بندان‌های سطح روستاها است،افزود: با توجه به شرایط نامساعد آب و هوا و احتمال کم‌آبی زمین‌های اراضی و شالیزاری برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شد تا تمامی آب‌بندان‌های موجود در سطح روستاها آب‌گیری و پر شود تا دیگر مشکلی درباره تامین آب این زمین‌ها به‌وجود نیاید.

بخشدار بهنمیر تصریح کرد: بخشی از زمین‌های کشاورزی روستاهای عربخیل، افراتخت و نفت‌چال که تامین آب آنها از چاه‌های کشاورزی بود،دچار تنش کم‌آبی شدند که با تامین هزینه از سوی مردم و لوله‌گذاری از رودخانه تالار به این زمین‌های کشاورزی توانستیم بیش از 200 هکتار از این زمین‌ها را از مشکل کم‌آبی نجات دهیم.

حبیب‌نژاد اضافه کرد: همچنین برای روستای نفت‌چال نیز که امکان خشک‌سالی زمین‌های کشاورزی وجود داشت با توافقاتی که با آب منطقه‌ای شهرستان و استان انجام شد با انتقال لوله آب از رودخانه چپکرود به زمین‌های کشاورزی این روستا از خشک‌سالی 40 هکتار زمین جلوگیری شد.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر تنها بخش محدودی از 5 هزار هکتار زمین شالیزاری دچار خشک‌سالی مطلق شدند که این بخش محدود نیز به دلایل شرایط مکانی امکان تزریق آب وجود نداشت.

عضو شورای اداری بابلسر همچنین با اشاره به سیلاب چند روز گذشته افزود: به‌دلیل سیلاب شدید چند روز گذشته بخشی از زمین‌ها و واحدهای کشاورزی بخش بهنمیر دچار آسیب شدند و به بخش شالیزاری نیز خسارت زیادی وارد شد.

حبیب‌نژاد با بیان اینکه حدود یک‌هزار و 400 هکتار از ارقام محلی بخش بهنمیر دچار خسارت شدند، تصریح کرد: میزان خسارت واردشده در این بخش معادل 3.5 میلیارد تومان است.

بخشدار بهنمیر همچنین با اعلام اینکه حدود 150 هکتار زمین شالیزاری دچار آب‌گرفتگی شدید شدند میزان خسارت وارده در این حوزه را یک‌میلیارد و 200 میلیون تومان عنوان کرد.

حبیب‌نژاد با بیان اینکه بهنمیر جزء شهرهای گروه الف و با مشکل شدید کم‌آبی مواجه است، گفت: به منظور برون‌رفت از وضع موجود و با توجه به شرایط خاص زمانی و قرارگیری در فصل کم‌آبی با هماهنگی آب و فاضلاب منطقه درباره چگونگی توزیع آب و تامین آن سیاستی تعریف شد تا کمترین مشکل را در سطح بخش داشته باشیم.

وی یکی از دلایل مهم کم‌آبی این بخش را فرسودگی و قدمت بالای شبکه‌های آب‌رسانی عنوان کرد و گفت: قدمت شبکه‌های آب‌رسانی این بخش بیش از 30 سال است که راهکاری اندیشیده شد تا با همکاری مردم، دهیاری و مساعدت شرکت آب و فاضلاب شهری و روستایی بخش اعظمی از شبکه‌های آب‌رسانی جابه‌جایی، تعویض، اصلاح و توسعه صورت گیرد.

بخشدار بهنمیر ادامه داد: همچنین با توافقاتی که فرمانداران گروه الف درباره مشکلات کم‌آبی این شهرها منعقد و قرار شد حفر دو حلقه چاه در بالادست حوزه شهرستان قائم‌شهر برای تامین آب شرب این شهرستان‌ها صورت گیرد.

حبیب‌نژاد با بیان اینکه میزان دبی ورودی آب به بخش بهنمیر باید حدود 130 لیتر بر ثانیه باشد، افزود: اما میانگین ورودی دبی آب به این منطقه حدود 90 تا 100 لیتر بر ثانیه است.

وی خاطرنشان کرد: روزانه حدود چهار تا شش ساعت با کمبود و قطعی آب در این بخش مواجه هستیم.

بخشدار بهنمیر همچنین خاطرنشان کرد: منبع 5 هزار متر مکعبی که طی سالیان متمادی بلااستفاده و دولت بیش از 4 هزار میلیارد تومان برای احداث و تامین لوله آن هزینه کرده بود با پیگیری انجام شده امسال وارد مدار شد و در حال حاضر حدود 5 هزار متر مکعب به ذخیره آب بهنمیر اضافه شده است.