سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

خزانه گیری برنج درشالیزارهای مازندران آغاز شد - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

خزانه گیری برنج درشالیزارهای مازندران آغاز شد

خزانه گیری برنج درشالیزارهای مازندران آغاز شد


شالیکاران سخت کوش مازندرانی نخستین مرحله از فرآیند تولید برنج را در سال زراعی جدید با خزانه گیری برنج در برخی شهرستانهای استان آغاز کردند.

خزانه گیری برنج درشالیزارهای مازندران آغاز شد

به گزارش خبرنگار ایرنا، شالیکاران مازندرانی ، خزانه گیری برنج را با پوشش پلاستیکی و پس ازشخم زدن شالیزارها آغازمی کنند.

پس از حدود 40 روز جوانه های برنج که به زبان محلی به آن ' تیم ' می نامند، از خزانه جدا شده و برای نشاء به شالیزارها منتقل می شود.

مازندران حدود 217 هزار هکتار شالیزار دارد و با تولید سالانه حدود یک میلیون تن برنج سفید مقام نخست تولید این محصول را در کشور دارد.

یک کارشناس خبره برنج مازندران دراین خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: بیشتر کشاورزان به منظور کشت دوم برنج ، زمان خزانه گیری کشت اول را زودتر از موعد مقرر انجام می دهند.

یوسف نیک نژاد افزود: خزانه گیری زودهنگام برنج به شرایط آب وهوایی مناسب برای رشد بذر درخزانه بستگی دارد وباعث می شود، رشد آن به صورت طبیعی و در زمان مقرر برای انتقال به زمبن اصلی آمده شود.

وی ادامه داد: کشت زودهنگام همچنین باعث می شود، تا شالیزارها از آفت های زودهنگام برنج کمتر دچار خسارت شود.

این کارشناس برجسته مازندرانی همچنین به کشاورزان توصیه کرد: از بذرهای اصلاح وگواهی شده برای استفاده در خزانه برنج انتخاب وسعی داشته باشند تا فضای گرما و نیز نمناکی مناسب را در پرورش بذر داشته باشند.

معاون بهبود تولید گیاهی سازمان جهادکشاورزی مازندران هم به خبرنگار ایرنا در آمل گفت: بیشتر کشاورزان به منظور کشت دوم برنج ، زمان خزانه گیری کشت اول را حدود 10 روز زودتر از موعد مقررسال های گذشته آغاز کردند.

عزیزاله شهیدی فر افزود: تاکنون در سطح حدود 23 هزار هکتار از شالیزارهای مازندران که خزانه گیری شده، عملیات بذرپاشی برنج انجام شده است.

وی اضافه کرد: از اویل اسفندماه تاکنون شالیکاران مازندرانی در حدود 60 درصد شالیزارهای استان شخم وشیار زمستانه را انجام که ازاین میزان حدود 35 درصد نیز اب تخت شده است.

معاون بهبود تولید گیاهی سازمان جهادکشاورزی مازندران از توزیع 750 تن انواع بذر ارقام پرمحصول گواهی شده و مادری به صورت یارانه ای میان شالیکاران متقاضی در استان خبر داد وادامه داد: با استقبال خوبی که شالیکاران مازندرانی داشتند، تاکنون حدود 75درصد از این میزان بذرتوزیع شده وبقیه نیز درحال انجام است.

شهیدی فر افزود: کشاورزان هر مقدار درخواست برای بذر برنج پرمحصول در مازندران داشته باشند،سازمان جهاد کشاورزان آنها را مورد حمایت قرار می دهد.

وی ادامه داد: پیش بینی می شود در سال زراعی جاری بیش از نیمی از شالیزارهای مازندران به زیرکشت برنج از نوع ارقام محلی و حدود نیمی دیگر ارقام پرمحصول کشت شود.