جهش تولید | جمعه، ۸ اسفند ۱۳۹۹

خرید12هزار تن کیوی سرما زده از باغداران تنکابن، رامسر و عباس آباد - نمایش محتوای خبر

 

 

خرید12هزار تن کیوی سرما زده از باغداران تنکابن، رامسر و عباس آباد

مدیر جهاد کشاورزی تنکابن گفت که تاکنون 12 هزار تن کیوی سرما زده از باغداران تنکابن ، عباس آباد و رامسر خریداری و به منظور فراوری برای صنایع تبدیلی خارج از استان ارسال شد.

خرید12هزار تن کیوی سرما زده از باغداران تنکابن، رامسر و عباس آباد

بارش برف و کاهش کم سابقه دما در مازندران که از اول آذر ماه سال جاری شروع و تا پنجم این ماه ادامه داشت سبب یخ زدگی بخشی از محصول مرکبات و کیوی باغداران این استان شد .
دولت تدبیر و امید به منظور جبران بخشی از خسارت ها ، بسته کمک هفتگانه را تعریف و اجرایی کرد و به دنبال آن بلافاصله اقدام به خرید تضمینی مرکبات و کیوی باغداران ، اعطای تسهیلات بلاعوض و کم بهره و تسریع در پرداخت بیمه محصولات خسارت دیده باغداران از سوی صندوق بیمه محصولات کشاورزی نمود.
خرید تضمینی کیوی خسارت دیده ناشی از برف برای نخستین بار در دولت یازدهم به منظور جبران خسارت باغداران مازندران مصوب شد و تا پیش از این سابقه نداشت .
دولت تدبیر و امید پس از سرمازدگی ۲۰ میلیارد تومان برای خرید تضمینی کیوی به باغداران اختصاص داد.
عقیل استادی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : این میزان کیوی سرمازده که از 29 آذرماه امسال و با هماهنگی‌های صورت گرفته بین شرکت تعاون روستایی و مدیریت جهاد کشاورزی به قیمت کیلویی 600 تومان خریداری و برای واحدهای صنایع تبدیلی شهرهای چناران ، ارومیه و شاهرود ارسال شد.
وی با بیان اینکه میزان خرید کیوی سرمازده تنکابن حدود 9 هزار تن است ، اظهار داشت : بسیاری از پایه ها و سیستم آبرسانی باغ های کیوی شهرستان های تنکابن ، عباس آباد و رامسر نیز دچار آسیب شدیدی شد که بر اساس برآورد اولیه مبلغ 48 میلیارد تومان خسارت وارد شده است.
استادی خاطرنشان کرد : خرید تضمینی مرکبات درجه سه نیز با قیمت 5 هزار و 500 ریال نیز طی توافقی که بین شرکت تعاون روستایی و کارخانجات آبمیوه‌گیری منطقه صورت گرفته در حال انجام است.
مدیر جهاد کشاورزی تنکابن سطح زیرکشت کیوی باغ های کیوی شهرستان تنکابن را سه هزار و 200 هکتار برآورد کرد.
وی یادآور شد : سطح زیرکشت مرکبات شهرستان تنکابن 16 هزار هکتار است که بخش قابل توجهی از محصولات آن دچار سرمازدگی زدگی شده بود.
شهرستان 162 هزار نفری تنکابن در غرب مازندران قطب تولید کیوی در کشور است .