جهش تولید | شنبه، ۴ بهمن ۱۳۹۹

خرید 115 هزار تن گندم در مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

خرید 115 هزار تن گندم در مازندران

115 هزار تن گندم از کشاورزان مازندرانی خریده شد.

خرید 115 هزار تن گندم در مازندران

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به پایان برداشت محصول گندم از 66 هزار و 500 هکتار گندمزار این استان افزود: ارزش این مقدار گندم هزار و 380 میلیارد ریال است که هزار و 10 میلیارد ریال آن تا کنون به صورت خرید تضمینی به کشاورزان پرداخت شده است. عنایتی با اشاره به اینکه مطالبات کشاورزان در کمتر از 20 روز پرداخت شده است گفت: البته این پرداخت روزهای اخیر به علت کمبود نقدینگی با تاخیر مواجه شد.
او کیفیت گندم تولیدی را مطلوب ارزیابی کرد و افزود: گندم تولیدی مازندران به علت آفت زده نبودن مزارع از درصد زیادی پروتئین برخوردار است که موجب کیفیت برتر آن نسبت به سایر استان ها شده است ؛به گونه ای که رتبه ممتاز کشور را داراست.
به گفته مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران قیمت خرید تضمینی گندم امسال با 10 درصد افزایش در مقایسه با پارسال به هر کیلو 12 هزار و 705 ریال رسیده است. پارسال حدود 210 هزار تن گندم در استان تولید و 165 هزار تن آن تضمینی خریده شد.
ﮐﺸﺖ ﮔﻨﺪم در ارتفاعات و کوهپایه ﻣﺎزﻧﺪران دیمی و از ﻣﻬﺮ و در دشت از نیمه دوم آﺑﺎن و به روش آبی آﻏﺎز ﻣﯽ ﺷﻮد. گلوگاه ، بهشهر و نکا بیشترین سطح زیر کشت گندم را در مازندران دارا هستند.
این استان 460 هزار هکتار زمین کشاورزی و باغی دارد.